Italija pokrenula istragu o navodima NSA-inog prisluškivanja italijanske vlade
Državno tužilaštvo Italije u Rimu pokrenulo je istragu o navodima da je američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA) 2011. godine prisluškivala tadašnjeg premijera Silvija Berlusconija i druge visoke zvaničnike italijanske vlade.
List "La Republica“ je prije dva dana objavio dokumente "Wikileaksa“ u kojima se navodi da je NSA tokom 2011. godine špijunirala i prisluškivala telefone vlade i bivšeg premijera Berlusconija, što je izazvalo diplomatske tenzije na političkoj razini, a danas je tužilaštvo pokrenulo i istragu o tim navodima.
Uporedo s tim, savjetnik za sigurnost i obavještajne poslove italijanske vlade Marco Minniti se sastao sa čelnicima parlamentarnog zastupničkog kluba Berlusconijeve partije Forza Paolom Romanijem i Renatom Brunettom kako bi ih izvijestio o potezima koje vlada poduzima u vezi sa slučajem prisluškivanja.
Brunetta je ovom prilikom ponovio zahtjev partije Forza da se formira parlamentarna komisija koja bi istražila obaranje Berlusconijeve vlade u parlamentu 2011. godine.
Italijanska ministrica za odnose vlade sa parlamentom Maria Elena Boch je tokom jučerašnjeg obraćanja parlamentu Italije poručila da je neprihvatljivo da se savezničke zemlje međusobno prisluškuju.
Prethodno je u Ministarstvo vanjskih poslova Italije pozvan i američki ambasador u Rimu John Phillips i od njega je zatraženo da zvanični Washington rasvijetli navode o prisluškivanju.
S druge strane, bivši čelnik italijanske vlade Berlusconi do sada nije komentirao pomenute navode o prisluškivanju.