Dačić: Saradnja Srbije i RS-a kao poticaj za cijelu BiH
Zemlje zapadnog Balkana trebaju tražiti zajedničke interese i smanjiti rizike nestabilnosti, a saradnja Republike Srpske sa Srbijom treba biti poticaj za cijelu Bosnu i Hercegovinu da dublje surađuje s ostatkom regije, poručili su danas sudionici Diplomatskog dijaloga o suradnji na zapadnom Balkanu koji se održao u Beogradu.
Potpredsjednik Vlade Srbije i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić rekao je da je odgovor Srbije na suprotstavljene stavove u BiH - zalaganje za rješenje koje proizlazi iz konsenzusa i koje neće biti nametnuto entitetima.
On je ukazao da u BiH postoje tri ključna faktora nestabilnosti: različite težnje tri konstitutivna naroda, interesi velikih sila za reviziju Daytonskog sporazuma i pokušaji revizije povijesti, prenosi Tanjug.
"S BiH imamo uzlazni trend odnosa i učestalost susreta", konstatirao je Dačić, izrazivši uvjerenje da će se to i nastaviti, u prilog razvoju ekonomske suradnje kao zajedničkog cilja. Kako je dodao, dvije strane su izrazile obostrani interes za revitalizaciju infrastrukturnih veza i zajedničke energetske projekte.
Kad je riječ o kontekstu zapadnog Balkana, voditelj srbijanske diplomacije poručio je kako treba obratiti pažnju na težnje za ustavnom revizijom u BiH, razvoj odnosa između Beograda i Prištine, praćenje situacije u Makedoniji i sprječavanje razvoja ekstremizma u regiji.
"Na zapadnom Balkanu uvijek su bili prisutni interesi velikih sila i zato je dobro da zemlje regije sve probleme rješavaju same, bez uplitanja izvana", zaključio je on.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Vlade Republike Srpske Petar Đokić ocijenio je da je razvoj regije moguć samo kroz suradnju i istaknuo da Srbija i RS imaju zajedničku ideju, a to je da brinu kako srpska narod živi i kako živjeti bolje.
"Granice ne trebaju biti prepreka za kvalitetniji način života", poručio je, podsjetivši na čvrste povijesne veze između Srbije i RS.
Predsjednik političke stranke Aktivna Srbija Dušan Janjić rekao je da suradnja Republike Srpske kao dijela BiH sa Srbijom treba biti poticaj i za cijelu BiH da uđe u puniju suradnju i sa Srbijom i s ostatkom regije.
Razvoj bošnjačko-srpski dijaloga, kako je naveo, podrazumijeva stabilne odnose između Beograda i Banjaluke, i to ne samo između vlada, već na svim razinama.
Diplomatski dijalog ''Zapadni Balkan - izazovi suradnje i rizici nestabilnosti: odnos Srbije sa BiH i RS" organizirao je Forum za etničke odnose.