Priština: Međunarodna konferencija “Germia Hill 2016” o bezbijednosti u Jugoistočnoj Evropi
U Prištini je večeras otvorena dvodnevna treća međunarodna konferencija "Germia Hill", koju organizuje Ministarstvo inostranih poslova Kosova, zajedno sa svjetski poznatim Aspen Institute. Tema konferencije je bezbijednost u jugoistočnoj Evropi u kontekstu širih regionalnih izazova.
Konferenciju je otvorio premijer Kosova Isa Mustafa koji je izjavio da "Germia Hill" ima za cilj da pruži suštinski doprinos temama koje preokupiraju i angažuju evropske diplomate. Mustafa je naglasio da je Kosovo stabilna zemlja, zemlja mira i zemlja tesne saradnje između zajednica, ali i sa susedima. On je izdvojio tri problematične oblasti, koje će biti i teme ove konferencije, a to su pitanje migranata, borba protiv terorizma i radikalizma, te konflikti u Ukrajini i Siriji s uticajem Rusije na njih.
Kosovski premijer je govoreći o migrantima, kazao da se Kosovo ne može identifikovati po velikom broju migranata kao Sirija, Irak i Avganistan. On je rekao da je Kosovo puno radilo na smanjenju broja tražilaza azila čime je broj Kosovara s 13 hiljada iz februara 2015. godine, pao na pet u decembru prošle godine. Takođe, naveo je podatak da se prošle godine vratilo oko 20 hiljada Kosovara i da Vlada Kosova, zajedno sa zemljama članicama EU, radi na njihovom prihvatu. Ipak, ono što brine Vladu, dodao je Mustafa, jeste to što i pored velikog urađenog posla, građani Kosova jedini na Zapadnom Balkanu nemaju mogućnost slobodnog kretanja u zemlje Evropske unije zbog viznog režima.
Mustafa je naveo da Kosovo jako puno angažovano u borbi protiv terorizma i ekstremizma, zabog čega je i pohvaljeno.
"Državni sekretar, John Kerry je tokom poslednje posete Kosovu naglasio da smo lideri u regionu u preduzetim brojnim mjerama na sprečavanju nasilnog ekstremizma, radikalizma i terorizma... Kosovo je evropski front koji se razvija ovde u Prištini i ne brani samo Prištinu. Ovdje se brane i Pariz, i London i Berlin, zato što što mi doživljavamo, osjećamo, gajimo i štitimo evropske vrijednosti", izjavio je premijer.
Naveo je i da je, prema državnim statistikama, broj Kosovara koji su uključeni u konflikte u Siriji i Iraku znatno opao, te da je sa oko 300 koliko je bilo zadnjih nekoliko godina, pao na manje od 70 koliko ih je trenutno.
To je, po njemu, zahvaljujući hapšenjima zagovornika ISIS-a, razbijanju mreže regrutovanja, zatvaranju mnogih nevladinih organizacija koje su zloupotrebili Kosovo za radikalne ciljeve i preduzetih zakonskih mjera protiv fondova za koje se sumnja da su korišćeni u te svrhe.
Prvi zamenik premijera, istovremeno i ministar inostranih poslova, Hashim Thaci je, otvarajući prvi panel sa temom "Globalni izazovi i uloge NATO-a i EU na Zapadnom Balkanu", kazao da će Kosovo i u buduće nastaviti s agendom regionalne saradnje koja je jako važna za evropsku i evroatlansku pespektivu Kosova i zemalja regiona.
"Želim da naglasim da i pogrešno izabrani ciljevi od onih koji odbijaju dobrosusedstvo ili sporazuma sa susjednim zemljama, a imamo takvih i na Kosovu, pogrešni su ciljevi, jer je jedini put dijalog, saradnja i izgradnja dobrog susjedstva", kazao je Thaci.
On je istakao da vjeruje da će dijalog koji Kosovo nastavlja da vodi sa Srbijom u Briselu biti poruka da se više radi na saradnji naših zemalja i evroatlanske budućnosti naših zemalja. Izrazio je uverenje da će početi realizacija važnih infrastruktualnih projekata u regionu, među kojima je i autoput Priština - Niš.
Thaci je poručio da Brisel ne smije da kasni sa procesima, iako postoji kriza u Ukrajini, jer je to jedini put ka normalizaciji zemalja Zapadnog Balkana.
"Što više bude kasnila EU sa Kosovom i regionom, to se stvara prostor, mada na Kosovu minimalno, za uticaj Rusije i Bliskog istoka. Svi smo svjedoci tog razvoja", ocijenio je Thaci.
Šef kosovske diplomatije je istakao i važnost saradnje u oblasti bezbednosti, u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, a posebno u borbi protiv radikalizma u kojoj Kosovo igra aktivnu ulogu. S tog aspekta je važno stvoriti uslove, kazao je on, da Kosovo postane članica Interpola, Europola i ostalih međunarodnih bezbedonosnih mehanizama.
Međunarodna konferencija "Germia Hill" je nastavila rad izlaganjima ostalih panelista. Ovo je najveća konferencija organizovana tokom proteklih godina na Balkanu kojoj prisustvuje oko 200 gostiju iz 40 zemalja svijeta. Među učesnicima su eminentne ličnosti iz spoljne svetske politike, kao i šest ministara inostranih poslova i odbrane regiona, mnogo političkih predstavnika, urednika i eksperata bezbijednosti.
Među glavnim govornicima će biti zamjenik premijera i ministar inostranih poslova Malte, Džordž Vilijam Vela, koji će govoriti o "Neregularnoj migraciji, stanju u Libiji, kao i prioritetima Malte na pragu preuzimanja predstavljanja predsjedništva EU".