Istraživanje otkriva: Beograd je najbolji grad za život
Iako je najskuplje rentiranje stana u Beogradu, kao i cijene komunalija, plata je najveća u zemlji, pa vam u prijestonici treba 1,2 plate za potrošačku korpu za razliku od ostatka Srbije.
Kad se tome doda šira ponuda poslova i bolje mogućnosti za obrazovanje, nije ni čudo što mnogi žele da postanu žitelji prijestonice. Iz mjeseca u mjesec statistika pokazuje isto - najviše se zarađuje u beogradskim opštinama poput Surčina, Vračara i Starog grada.
S druge strane, ona stara: "što južnije, to tužnije" više ne važi jer je posljednjih godina tužno skoro sve izvan granica prijestonice. To možda najbolje ilustruje odnos potrošačke korpe i prosječnih zarada. Doduše, određene cijene, prije svega za komunalne usluge, u Beogradu su znatno više, piše "Blic".
Najveća prednost prijestonice je, ipak, u tome što je u njemu procentualno najmanje nezaposlenih u poređenju s drugim regionima. Istovremeno je, ako je suditi po sajtovima za zapošljavanje, u glavnom gradu i najveća ponuda novih poslova.
Konstatujući da se broj stanovnika povećava jedino u Beogradu i Novom Sadu, demograf Vladimir Nikitović ocjenjuje da je to posljedica prije svega "ekonomskog sloma" ostatka zemlje.
- Gradovi koji su nekada, tokom industrijalizacije, privlačili ljude sa sela sada se prazne. Nakon što je industrija stala, ljudi u potrazi za poslom kreću ka većim centrima. Propast ekonomije dovela je i do pada kvaliteta života u tim mjestima - kaže Nikitović.
Na kvalitet života utiče i to što glavni grad nudi više mogućnosti u pogledu kulturnih i zabavnih aktivnosti. Čačak nema nijedan bioskop, dok ih Beograd ima čak 18. Veliki sportski i muzički događaji i dalje su uglavnom privilegija prijestonice, s povremenim izletima u Novom Sadu, Kraljevu, Kragujevcu... i Nišu.
Ekonomista Vladana Hamović slaže se s tim da statistika pokazuje kako je život u Beogradu mnogo bolji, ali podsjeća i da su cijene određenih stvari u Beogradu znatno više.
- Hrana na pijacama u Beogradu je skuplja nego u ostalim dijelovima Srbije. Skuplji je i gradski prijevoz, kirija za podstanare, piće u kafani - navodi ona.