Dr Hadžijusufović za Novi.ba: Stanovništvo se može zaštiti samo potpunom zabranom duhanskih prerađevina

Bosna i Hercegovina
Dr Hadžijusufović za Novi.ba: Stanovništvo se može zaštiti samo potpunom zabranom duhanskih prerađevina
Danas se obilježava Dan bez cigarete, a stručnjaci kažu da je stanje u BiH u vezi s upotrebom duhanskih proizvoda itekako zabrinjavajuće.

Danas se obilježava Dan bez cigarete, a stručnjaci kažu da je stanje u BiH u vezi s upotrebom duhanskih proizvoda itekako zabrinjavajuće.

Bosna i Hercegovina se nalazi na listi 13 vodećih zemalja u svijetu po konzumiranju duhana. Medicinski radnici danas su poručili građanima Bosne i Hercegovine da se izbore za prostorije bez duhanskog dima.

Specijalista higijene – zdravstvene ekologije Senada Hadžijusufović za Novi.ba istakla je da treba biti uvedena potpuna zabrana duhanskih prerađevina, jer se jedino tako stanovništvo može zaštiti.

"Zakon o ograničenoj upotrebi duhanskih prerađevina na snazi je od 1998. godine u Kantonu Sarajevo i Federaciji BiH. Implementacija ovog zakona sve do danas nije zaživjela. Zakon je nedorečen s mnogo manjkavosti i slabo definisan. Nadzor nad ovim zakonom vrši Sanitarna inspekcija, Inspekcija za radne odnose i Tržisna inspekcija. Za proteklih 18 godina po ovom zakonu nije učinjeno gotovo ništa", rekla je doktorica Hadžijusufović na početku razgovora za Novi.ba.

Istakla je da je Federalnom ministarstvu zdravstva u 1998. godini podneseno oko 200 prekršajnih naloga protiv subjekata nadzora zbog nepoštivanja ovog zakona. Izdato je mnogo više rješenja za otklanjanje nedostataka tj. da se potpuno fizički odvoji prostor za pušače od prostora za nepušače i da se istakne znak zabrane pušenja i isti poštuje.

"Naišli smo na veliki otpor od subjekata nadzora. Pravdali su se da nemaju dovoljno prostora, da će izgubiti goste, da mogu staviti ključ u bravu i sl. Mali broj subjekata nadzora je u potpunosti izvršio naređene mjere. Jedan dio je samo istakao znak o zabrani pušenja, a u objektu se i dalje pušilo. Jedan dio subjekata nije fizički odvojio prostor za pušače od prostora za nepušače pravdajući se da u samom zakonu ne stoji da treba potpuno fizički odvojiti", kazala je Senada Hadžijusufović.

Interesantno da niti jedan prekršajni nalog tada nije procesuiran, svi su završili negdje u ladicama.

"Od 2010. godine u više navrata se pokušalo implementirati ovaj zakon u Kantonu Sarajevo i opet se naišlo na negodovanje. Izvršen je nadzor u šest velikih trgovačkih centara poput: BBI, Alte, Importanne centra, Robot centra, i pijace Dobrinja. Kantonalnom sudu za prekršaje poslato je sedam prekršajnih naloga vezano za ove nadzore. Opet ni jedan prekršajni nalog nije realizovan - svi su odbačeni. RAZLOG: U zakonu ne stoji da je pušenje zabranjeno u trgovačkim centrima. Samo je tada jedan prekršajni nalog realizovan protiv vozača Grasa i ova presuda je bila USLOVNA."

Ovako blagom sudskom praksom inspektori su demoralisani, ističe doktorica Hadžijusufović.

"Postojeći zakon treba što hitnije mijenjati po ugledu na EU i zaštititi javno zdravlje. 31. maja je Svjetski dan nepušenja. Ovo je prilika da se podigne svijest građana, omladine, djece, roditelja, prosvjetnih i zdravstvenih radnika o štetnosti pušenja i upozori na moguću smrt. Godišnje oko šest miliona ljudi umire od posljedica udisanja duhanskog dima (aktivno i pasivno). Svijest o štetnosti duhana kod nas se sporo razvija, vjerovatno kad već bude kasno", smatra Senada Hadžijusufović.

Naglasila je da se na polju preventivne medicine zalaže za potpunu zabranu pušenja na svim javnim mjestima što bi zasigurno smanjilo nastanak svih gore nabrojanih bolesti, dalo bolji učinak na radnu sposobnost, spriječilo preranu smrt te dovelo do poboljšanja zdravstvenog stanja i produženja ljudskog života. 

Zaključila je da bi zabrana pušenja bi trebala biti osnova svakog preventivnog medicinskog programa.

Novo