Posljedice zahlađenja odnosa Rusije i Britanije bi mogle biti pogubne

Svijet
Posljedice zahlađenja odnosa Rusije i Britanije bi mogle biti pogubne
Međunarodnu saradnju Velike Britanije i Rusije u borbi protiv ISIL-a bi mogla ugroziti tvrdnja bda je ruski predsjednik Vladimir Putin vjerovatno odobrio ubistvo bivšeg ruskog špijuna

Međunarodnu saradnju Velike Britanije i Rusije u borbi protiv ISIL-a bi mogla ugroziti tvrdnja bda je ruski predsjednik Vladimir Putin vjerovatno odobrio ubistvo bivšeg ruskog špijuna Aleksandra Litvinenka.

Ruski napadi na civilna područja i podrška režimu Bashara al-Assada izazivaju međunarodnu osudu, ali sa porastom broja terorističkih napada ukazuju se pozivi za bližu saradnju, piše The Independent.

Francuski predsjednik Francois Hollande najavio je da želi "jaču koordinaciju" Francuske sa Rusijom, a američki i ruski piloti komuniciraju kako bi osigurali da se njihovi zračni udari ne preklapaju.

David Cameron i Putin su sklopili dogovor o saradnju u borbi protiv ISIL-a u telefonskom razgovoru koji je uslijedio nakon što je Britanija intenzivirala vojne operacije u Siriji.

Ali nakon istraživanja komisije britanske Vlade o ubistvu bivšeg ruskog špijuna Aleksandra Litvenenka te tvrdnji da je Putin vjerovatno odobrio njegovo ubistvo, diplomatskim odnosima ove dvije zemlje prijeti zahlađenje.

S obzirom na već postojeći nizak nivo saradnje, slučaj Litvinenko neće unijeti znatnu razliku u odnosima Londona i Moskve, smatra analitičar John Lough iz instituta za međunarodne odnose "Chatham House".

"Za Rusiju nije najvažniji odnos sa Velikom Britanijom, već sa SAD-om", tvrdi Lough i dodaje da ne vjeruje da će Amerikanci prekinuti dijalog sa Rusijom zbog dešavanja u Londonu prije deset godina.

Međutim, Lough je naglasio da je "značajno" pominjanje Putinovog imena i bivšeg čelnika FSB-a Nikolaia Petrusheva u izvještaju uz objašnjenje da to "može uticati na odnose Rusije sa drugim zemljama, ne samo sa Velikom Britanijom".

"Ukoliko se Hollande ili Merkel i sastajete se sa Putinom, morate da se zapitate s kim ćete se rukovati", rekao je Lough.

"Mislim da će sveukupni efekat biti produbljivanje sadašnje izolacije Rusije", dodao je.

Rezultati istrage o smrti Litvinenka, koji je preminuo u Londonu 2006. nakon što je popio čaj otrovan radioaktivnim polonijumom, a koje je objelodanio britanski sudija Robert Owen, naišli su na oštru reakciju Rusije i zaoštrili već ionako napete odnose Moskve i Londona.

Novo