Stevanović: Daleko smo od spajanja dviju bolnica u Kantonu Sarajevo
O eventualnim statusnim promjenama svih zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo odlučivat će isključivo njihovi osnivači nakon svih zakonskih procedura i uz mišljenje svih nadležnih organa, kazao je danas predsjednik Upravnog odobra Ljekarske komore Kantona Sarajevo dr. Dragan Stevanović, javlja Anadolu Agency (AA).
Stevanović je u obraćanju velikom broju novinara nakon sastanka predstavnika Vlade Kantona Sarajevo sa predstavnicima zdravstvenih institucija na kojem je bilo riječi o reformama u segmentu zdravstva.
Na pitanje novinara da li je bilo govora o ideji spajanja sarajevske Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ sa Univerzitetskim kliničkim centrom u Sarajevu (UKCS), a u okviru najavljenih reformi u sektoru zdravstva, Stevanović je kazao kako takvoj ideji predstoji detaljna i stručna analiza.
"Bolnice će se spojiti ili se neće spojiti kad prođe cjelokupna procedura, elaborat o razlozima zakonskim i ekonomskim. Ili će se nešto drugo ugasiti, a ne Opća bolnica, o tom potom. Bit će to na osnovu analiza uz prethodnu široku raspravu među stručnim organima", rekao je Stevanović.
Prema njegovim riječima, istina je da je zdravstveni sistem do sada neracionalno rastrošno trošio novac koji se mogao bolje iskoristiti, stoga je zdravstvena reforma neophodna.
"Mi moramo obezbijediti da sa postojećim novcem obezbijedimo građanima kvalitetniju zdravstvenu zaštitu. Da li će u toj priči biti spajanja bolničkih kapaciteta ili drugih kapaciteta, u kojem obimu i kako, to će se procijeniti kada napravimo sve analize, a ne ovako. Ja mislim da neće ni doći do tog eventualnog spajanja na ovakav način, to je moje mišljenje. Moj je stav, jer ima puno razloga gdje bi kapacitete koji su lošiji po kvalitetu trebali ukinuti, ali to ću iznijeti kroz argumente kada bude elaborat na stolu. Ja mislim da smo sad mnogo dalje od spajanja ove dvije bolnice nego prije mjesec dana, na ovaj način. Zato što smo sve vratili u jedne struče analize koje ne mogu da se završe za dan-dva. Ima i drugih analiza i postupaka koji će dovesti do ušteda koje se mogu brže završiti, ova će sačekati ozbiljnu analizu", poručio je Stevanović.
Istakao je kako očekuje u skorije vrijeme sazivanje sastanka na kojem bi se dogovorio okvirni rok o zdravstvenim reformama.
"Nije racionalno mnogo toga, nije racionlano imati velike plaće pojedinih zaposlenika, a oslanjati se na jednog ili dva čovjeka koji mogu raditi posao. Nije racionalno dvostruko više plaćati lijekove, nije racionlano plaćati pare na komisije i liječenje u inostranstvu, hiljadu je stvari koje nisu racionalne, gdje se uštede mogu napraviti", rekao je Stevanović.
Prema njegovim riječima, još uvijek nema konkretnih prijedloga za reformisanje zdravstva.
"Zaključili smo da smo obavili konstruktivnu raspravu među učesnicima koji bi trebali biti nosioci reforme zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo. Jednoglasno smo zaključili da je potrebna cjelovita reforma na svim nivoima zdravstvenog sistema, na nivou primarne, bolničke zdravstvene zaštite i na mnogim drugim pitanjima. Zaključili smo da je radna grupa koju je formiralo federalno Ministarstvo zdravstva radila analizu stanja, i sve drugo ne može dolaziti u obzir mimo stručnih institucija sistema", kazao je Stevanović.
Posljednjih dana u javnosti se sve više govori o ideji spajanja Opće bolnice "dr. Abdulah Nakaš" sa Univerzitetsko-kliničkim centrom u Sarajevu što je potaknulo pojedine građane, udruženja i stručne krugove na javno iskazivanje negodovanja zbog takve ideje, ali i one koji smatraju ovakvu ideju dobrom na istupanje u javnosti.
Nedavno je u vezi sa pomenutom idejom javno istupio i premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković koji je poručio kako bilo kakva odluka ove vrste ne može biti donesena bez Skupštine i Vlade Kantona Sarajevo i Parlamenta i Vlade Federacije BiH.