Bivši iranski ambasador pri UN-u optužio Teheran za "sektaštvo i kršenje ljudskih prava"

Svijet
Bivši iranski ambasador pri UN-u optužio Teheran za "sektaštvo i kršenje ljudskih prava"
- Bivši iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama (UN) optužio je zvanični Teheran da promoviše sektaštvo i destabilizaciju Bliskog istoka potkopavanjem vlade i finansiranjem šiitskog militantizma

Bivši iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama (UN) optužio je zvanični Teheran da promoviše sektaštvo i destabilizaciju Bliskog istoka potkopavanjem vlade i finansiranjem šiitskog militantizma, prenosi Anadolu Agency (AA).

Mansour Farhang, prvi ambasafor Islamske Republike Iran u UN-u, kazao je u otvorenom pismu objavljenom na internet stranici "The New York Timesa" da iranski zvaničnici kritikuju Saudijsku Arabiju za nešto što i sami rade.

"Iran je zloglasni prekršitelj ljudskih prava i promoter sektaštva. U 2015. godini, najmanje 700 osoba je pogubljeno u Iranu", napisao je Farhang kao odgovor na kolumnu koju je napisao iranski ministar vanjskih poslova Javad Zarif. 

"Gospodin Zarif saudijsku metodu pogubljenja naziva varvarskom, ali on služi režimu koji vrši naredbe vezivanja žrtava silovanja prije njihovog pogubljenja", napisao je Farhang.

U članku objavljenom u istim novinama, ministar vanjskih poslova Irana Javad Zarif je oštro je kritikovao "nemarni ekstremizam Saudijske Arabije i varvarstvo."

Kazao je da su počinioci mnogih terorističkih napada, počevši od onih 11. septembra pa do nedavnih napada u mjestu San Bernardino u saveznoj američkoj državi Kalifornija, kao i članovi terorističkih grupa poput Al-Kaide i grupe Nusra Front "bili ili saudijski državljani ili im je ispran mozak od strane finansiranih demagoga".

"Varvarstvo je jasno. Kod kuće, države egzekutori odrubljuju glave mačevima, kao što je slučaj nedavnog pogubljenja 47 zatvorenika, među kojima i šejha Nimra al-Nimra", napisao je šef iranske diplomatije Zarif.

Vlasti Saudijske Arabije 2. januara su saopćile da su pogubile 47 osoba osumnjičenih za terorizam, među kojima je i vjerski vođa šiitske manjine u toj zemlji Al-Nimr. Taj potez je izazvao niz reakcija i osuda od lidera Evropske unije, Ujedinjenih naroda, SAD-a te drugih zemalja. 

Nakon toga, demonstranti u Teheranu zapalili su zgradu ambasade Saudijske Arabije u znak odmazde za pogubljenje šiitskog imama i još 46 osoba.

Farhang, koji tvrdi da Iran napustio davne 1981, nazvao je i iranski i saudijski režim "korumpiranim i netolerantnim".

Dok je Saudijska Arabija "zemlja koja želi očuvati status quo na Bliskom istoku, lideri Irana žele izvoziti svoju revoluciju u arapske zemlje i na taj način poljuljati regiju kroz subverziju i propagandu, kao i kroz vojnu i ekonomsku pomoć šiitskoj miliciji u Iraku, Jemenu, Siriji i Libanu", tvrdi bivši iranski ambasador u UN-u.

Novo