Svako drugo dijete u Južnom Sudanu ne ide u školu

Svijet
Svako drugo dijete u Južnom Sudanu ne ide u školu
Gotovo 24 miliona djece u 22 zemlje pogođene ratnim sukobima - ne idu u školu, podaci su Međunarodnog fonda za djecu (UNICEF).

Gotovo 24 miliona djece u 22 zemlje pogođene ratnim sukobima - ne idu u školu, podaci su Međunarodnog fonda za djecu (UNICEF).

Više od 1.8 miliona djece, odnosno 51 posto njih iz sukobima zahvaćenog Južnog Sudana ne ide u školu, što ga čini zemljom s najvećom stopom djece koja su primorana prekinuti školovanje. Istovremeno više od 800 škola je uništeno u sektaškom nasilju koje je izbilo 2013. godine u toj zemlji.

"Obrazovanje ne smije čekati. To je najpamentija investicija za miran i prosperitetan Južni Sudan. Međutim, bez povećanja sredstava, ne možemo podržati veliki broj djece koja trenutno ne idu u školu. Djeca u Južnom Sudanu su izgubila svoje domove, članove porodice, prijatelje, sigurnost i svoju svakodnevnicu. Obrazovanje je ključ da ne izgube i svoju budućnost", kazao je predstavnik UNICEF-a za Južni Sudan.

Čak i prije nego što je izbio sukob u Južnom Sudanu, jedno od 10 djece nije završilo osnovnu školu, pokazuju analize.

Istivremenu, u Nigeru 47 posto djece nije u mogućnosti pohađati nastavu, u Sudanu 41, dok u Afganistanu 40 posto djece starosne dobi između šest i petnaest godina ne ide u školu.

Obrazovanje je i dalje jedno od sektora s najmanje odvojenih sredstava u Južnom Sudanu. Prošle godine UNICEF je u ovoj zemlji započeo kampanju "Natrag u školu" kojom je, do kraja godine, 360.000 djece vraćeno u školske klupe.

Nedavno potpisanim mirovnim sporazumom se očekuje da će biti omogućen povratak raseljene djece, kojoj će biti potrebno obrazovanje. Međutim bez ogromne i dugoročne investicija, iz UNICEF-a strahuju da će se ciklus nasilja nastaviti.

Prema podacima UNICEF-a, skoro svako četvrto od 109,2 miliona djece koja žive u konfliktnim zonama propuštaju nastavu.

Novo