Dekani Pravnog i AGG fakulteta u Banjaluci: Potrebno što prije sanirati krov da se spriječi veća šteta

Bosna i Hercegovina
Dekani Pravnog i AGG fakulteta u Banjaluci: Potrebno što prije sanirati krov da se spriječi veća šteta
Nakon što je vjetar sinoć odnio krovnu konstrukciju sa dijela objekta koji koriste Pravni i Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet (AGGF) Univerziteta u Banjaluci

Nakon što je vjetar sinoć odnio krovnu konstrukciju sa dijela objekta koji koriste Pravni i Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet (AGGF) Univerziteta u Banjaluci postoji opasnost nastanka još veće štete, kazali su dekani ovih fakulteta.

Vitomir Popović, dekan Pravnog fakulteta i Milenko Stanković, dekan AGGF-a, novinarima su objasnili da s obzirom da je jak vjetar koji je počeo sinoć oko 18 časova, osim lima kojim je bio prekriven krov, odnio i podkrovnu konstrukciju neophodno što prije sanirati štetu. Buduće padavine mogle bi uništiti opremu posljednje generacije koja je prema riječima Popovića ugražena na oba fakulteta.

"Teško je procijeniti kolika je šteta, predstavnici osiguravajuće kuće treba da zvanično snime štetu, s obzirom da je imovina osigurana, a činjenica je da ako se u nekom najkraćem periodu, u toku dana, ne zaštiti ovaj dio koji je otkriven, da će ta šteta biti mnogo, mnogo veća", rekao je Popović.

Popović i Stanković kažu da su tokom noći dežurali sa ljudima koji su kupili vodu da ne prodre u donje dijelove objekta, sklanjali su što se moglo skloniti.

"Sva sreća, hvala Bogu da neko nije nastradao budući da se ovi limovi nalaze svuda okolo", kazao je Popović.

Istakao je da je konstrukcija napravljena prije 20 godina kao privremeno rješenje i da je i tada urađena nekvalitetno.

"Slijedi nam prekrivanje cijelog objekta, jer ovdje se nalazi nekoliko fakulteta, nekoliko hiljada studenata i moramo voditi računa ne samo o materijalnoj šteti koja iz toga može da proistekne nego i o ljudskim životima", dodao je Popović.

Milenko Stanković je objasnio da ovaj događaj rementi nastavni proces AGGF-a, jer je i inače u deficitu sa prostorom, semestar nije završen, a sada još dvije prostorije ne mogu koristiti.

Angažovali su građevinsko preduzeće da hitno sanira objekat da ne bi nastala još veća šteta, odnosno da spriječe curenje, zaštite opremu i što prije aktiviraju prostorije za nastavni proces.

"Sa druge strane mislim da moramo napraviti detaljan projekt sanacije da se ovakve štete ne bi dešavale", kazao je Stanković.

Jak vjetar sinoć je u Banjaluci rušio stabla, lomio grane i prevrtao reklamne panoe. Osim što je uništen krov, veća šteta nanesena je i u naselju Rosulje, gdje je srušeno stablo oštetilo dva automobila.

Novo