Mozambijski kanal je nepoznata grobnica izbjeglica

Svijet
Mozambijski kanal je nepoznata grobnica izbjeglica
Dok se Evropa suočava sa najvećom izbjegličkom krizom od Drugog svjetskog rata i prebrojava žrtve tragičnih brodoloma u Sredozemnom moru, daleko od njenih granica i pažnje javnosti dešava se ništa manja tragedija u Mozambijskom moreuzu u kojem na isti način stradaju afrički migranti u pokušaju da pređu na francuski otok Mayotte u Indijskom okeanu, piše Anadolu Agency (AA).

Dok se Evropa suočava sa najvećom izbjegličkom krizom od Drugog svjetskog rata i prebrojava žrtve tragičnih brodoloma u Sredozemnom moru, daleko od njenih granica i pažnje javnosti dešava se ništa manja tragedija u Mozambijskom moreuzu u kojem na isti način stradaju afrički migranti u pokušaju da pređu na francuski otok Mayotte u Indijskom okeanu, piše Anadolu Agency (AA).

Mayotte je otok u Indijskom okeanu, tačnije u Mozambijskom kanalu, a riječ je o francuskom teritoriju koji je prije dvije godine postao ujedno i tlo Evropske unije.

Baš kao što migranti sa sjevera Afrike i Bliskog istoka u potrazi za boljim životom preko Mediteranskog ili Egejskog mora pokušavaju doći na tlo Evrope, izbjeglice iz istočnih afričkih država za svoj "opasni put nade" biraju Mozambijski kanal, a njihov cilj je doći na otok Mayotte.

O sličnosti sudbina afričkih izbjeglica u najvećem svjetskom morskom kanalu sa sudbinama onih koji plove preko Sredozemnog ili Egejskog mora ponajbolje govori to da lokalno stanovništvo Mozambijski kanal naziva "kanalom smrti", "minijaturnim Mediteranom" ili "grobnicom izbjeglica".

- Na otoku najčešće rađaju izbjeglice

Desetine hiljada izbjeglica utopilo se proteklih godina u Mozambijskom kanalu pri pokušaju da neadekvatnim plovilima pređu sa komorskog otoka Anjouan na francuski otok Mayotte. Val izbjeglica tom rutom počeo je 1995. godine kada je tadašnji francuski premijer Eric Balladur uveo vize stanovnicima Komorskih otoka, a dodatno je intenziviran prije dvije godine kada je Mayotte postao tlo EU.

Zbog nedovoljnih kapaciteta lokalne vlasti na otoku Mayotte i činjenice da međunarodne institucije nisu uključene u nadzor dešavanja na toj ruti, nemoguće je govoriti o preciznom bilansu tragedije u Mozambijskom kanalu, kao ni o broju izbjeglica koje su stigle na otok.

Francuske vlasti ne ažuriraju podatke o broju pristiglih izbjeglica na otok, a prema podacima policije na Mayotteu poznato je samo da je tokom 2014. godine sa granice vraćeno 597 čamaca koji su vozili ukupno 12.879 izbjeglica.

Francuski parlament je u izvještaju za 2009. godinu naveo da na otoku Mayotte živi blizu 60.000 izbjeglica, što je trećina od ukupnog broja stanovnika tog otoka. Iako nema novijih podataka, nezavisni aktivisti tvrde da je taj broj davno prekoračio granicu od 100.000 i da više od 70 porođaja na otoku ostvaruju žene izbjeglice.

Posljednji podatak o stradanju izbjeglica u pokušaju da preko Mozambijskog kanala dođu na otok sadržani su u izvještaju francuskog Senata iz 2012. godine, a u njemu se navodi da je na toj ruti život izgubilo između sedam i deset hiljada ljudi.

- Više od 50.000 stradalih od '95.

Generalna sekretarica Grupe za pomoć i informisanje izbjeglica u Francuskoj (GISTI) Marie Duflo je za AA kazala da je bilans stradanja u Mozambijskom kanala mnogo tragičniji od zastarjelih podataka francuskog Senata.

"Brojke koje pominje Senat se odnose samo na stradale u vodama otoka Mayotte. Poznato je da izbjeglice često biraju najopasnije rute plovidbe kako bi pobjegli francuskoj policiji. Pretpostavlja se da je od 1995. godine do sada u tim vodama poginulo 50.000 izbjeglica", tvrdi Duflo.

Bez obzira na sve činjenice o tragediji koja se već dvije decenije dešava u Mozambijskom kanalu, međunarodna zajednica nije pokazala skoro nikakav interes da nešto učini po tom pitanju, a situacija na otoku Mayotte nije čak bila ni tema rasprava na novembarskom Samitu lidera Evropske unije i Afrike održanom na Malti.

"Najveći broj među desetinama hiljada stradalih su ljudi sa Komorskih otoka ili sa Madagaskara. To su dvije zemlje koje su izuzetno slabe na međunarodnoj sceni i teško da se njihov glas čuje", kazala je Duflo i dodala da je drugi problem to što Francuska nema nekih velikih ekonomskih interesa na otoku pa "zanemaruje i karikira" dešavanja na njemu.

Duflo dalje tvrdi da međunarodna zajednica nije dovoljno ni svjesna tragedije koja se dešava u pomenutoj regiji, a da i oni rijetki krugovi koji znaju za to smatraju da je to pitanje koje treba da rješava Francuska.

- Vanredno stanje u Francuskoj na snazi je i na Mayotteu 

Neimenovani zvaničnik francuskog Ministarstva vanjskih poslova je za AA kazao da Francuska sarađuje sa Komorskim otocima na polju sprječavanja ilegalnih migracija i pomorske sigurnosti i da je u junu 2013. godine formirana i zajednička komisija koja se bavi tim pitanjima. Isti izvor dodaje da je Francuska sa Komorskim otocima potpisala i Sporazum o prijateljstvu i saradnji i da je odlučna u okončanju tragedija migranata u Mozambijskom kanalu.

Nakon terorističkih napada u Parizu 13. novembra prošle godine na teritoriji Francuske proglašeno je vanredno stanje, što se odnosi i na otok Mayotte, ali upućeni analitičari tvrde da se ta situacija na otoku ne koristi za borbu protiv terorizma, već za efikasniju borbu za sprječavanje izbjeglica da dođu na otok. Francuska mornarica je poslala i jedan brod kako bi nadgledao vode otoka.

Brojna udruženja koja se bore za zaštitu prava izbjeglica, među kojima i Udruženje Cimade, pozivaju francuske vlasti da ukine vanredno stanje na otoku Mayitte, te poručuju da se izbjeglice koje bježe od gladi i neimaštine ne smiju stavljati u istu ravan sa teroristima ISIS-a.

Novo