Savjet bezbjednosti UN razmatra nove sankcije protiv Sjeverne Koreje
Savjet bezbjednosti UN počeo je večeras hitnu sjednicu iza zatvorenih vrata poslije saopštenja Sjeverne Koreje da je izvela probu hidrogenske bombe.Vanredan sastanak 15 članica Savjeta bezbjednosti UN se održava na zahtjev SAD i Japana.
Predstavnik britanske diplomatske misije u UN Piter Vilson izjavio je prije sastanka da nuklearna proba Sjeverne Koreje predstavlja "flagrantno kršenje rezolucija UN", koje večeras uputiti "energični odgovor" uz mogućnost pooštravanja međunarodnih sankcija toj zemlji.
"Ne znamo još tačno kakva je bila proba" koju je Pjongjng opisao kao testiranje nove hidrogenske bombe, mnogo snažnije od atomske.
Ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin pozvao je članice Savjeta bezbjednosti na smirenosti, dok je britanski ambasador pri UN Metju Rajkroft izjavio prije sastanka da će UN vjerovatno razmotriti pooštravanje sankcija Sjevernoj Koreji.
"Radićemo sa drugima na rezoluciji o dodatnim sankcijama", rekao je britanski ambasador u UN Metju Rajkroft na marginama vanredne sjednice SB UN.
Sjeverna Koreja saopštila je da je obavila svoju prvu uspješnu probu minijaturizovane hidrogenske (termonuklearne) bombe, što je izazvalo osude sa svih strana sveta.
Vijest o nuklearnoj probi emitovana je na sjevernokorejskoj državnoj televiziji, a prikazan je i snimak kopije naredbe koju je Kim potpisao 15. decembra, a kojom se odobrava najnoviji vojno-nuklearni test.
"Neka nam 2016. godina počne uz gromoglasni odjek naše prve eksplozije hidrogenske bombe, da cio svijet upre pogled u našu socijalističku, nuklearno naoružanu republiku i veliku Radničku partiju Koreje", napisao je Kim svojom rukom u poruci pored potpisa.
Hidrogenska ili termonuklearna bomba koristi atomsku fuziju u lančanoj reakciji koja rezultira znatno snažnijom eksplozijom nego što je to eksplozija izazvana fisijom uranijuma ili plutonijuma.
Vjeruje se da Sjeverna Koreja godinama razvija takvo moderno oružje, ali eksperti još nisu sigurni da li je danas zaista testirana hidrogenska bomba.
Do sada nijedna hidrogenska ili H-bomba nije upotrebljena u ratne svrhe, ali su sprovedena nuklearna testiranja.
Ban Ki-mun osudio probu hidrogenske bombe
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun osudio je objavu Sjeverne Koreje o izvršenoj probi hidrogenske bombe, nazvavši je "duboko destabilizirajućom za regionalnu bezbjednost."
Ban Ki Mun je zatražio od Pjongjanga da obustavi sve dalje nuklearne aktivnosti, prenosi AP.
On je razgovarao sa novinarima neposredno prije hitne sjednice SB UN.
Generalni sekretar UN kaže da je posljednja nuklearna proba bila "duboko problematična" i da se "ponovo krše brojne rezolucije Savjeta bezbjednosti uprkos zajedničkom pozivu predstavnika međunarodne zajednice da se obustave takve aktivnosti".
(Tanjug)