Moskva pod napadom dronova: Više stotina letjelica usmjereno prema regiji
Moskovska oblast tokom noći našla se na meti velikog napada ukrajinskih dronova. Prema navodima ruskih vlasti, stotine bespilotnih letjelica približavale su se području glavnog grada, dok je protivzračna odbrana pokušala spriječiti njihov prodor.
Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin naveo je da je između 20.00 i 6.30 sati prema Moskovskoj regiji letjelo više od 390 dronova. Prema njegovim riječima, većina letjelica neutralizirana je prije nego što su stigle do grada, dok je 81 dron oboren tokom približavanja Moskvi.
💥 Russia: Ukraine struck a 3PL warehouse adjacent to a Wildberries distribution hub in the Moscow suburb of Podolsk. pic.twitter.com/04ccIRs1EF
— Igor Sushko (@igorsushko) July 28, 2026
Guverner Moskovske oblasti Andrej Vorobjov saopćio je da je jedan dron pogodio stambenu zgradu. Lokalne vlasti također su objavile da su pojedini dronovi izazvali požar u postrojenju za reciklažu guma.
Prema izvještajima medija koje prenosi njemačka novinska agencija dpa, nakon napada dronom izbio je i požar u skladištu u mjestu Koledino, južno od Moskve.
Za sada nema informacija o poginulim ili povrijeđenim osobama. Ruske službe nastavljaju procjenu posljedica napada i provjeru eventualne dodatne materijalne štete.