Čović se zahvalio Dodiku i poslao oštru poruku

Bosna i Hercegovina
Čović se zahvalio Dodiku i poslao oštru poruku

Čović se zahvalio Dodiku pa poručio: Sve odluke koje su donijeli visoki predstavnici treba ukinuti

Predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović izjavio je nakon sastanka delegacija HDZ-a BiH i SNSD-a u Mostaru da je riječ o nastavku redovnih razgovora između dvije stranke, s ciljem analize dosadašnje saradnje i utvrđivanja prioriteta za naredni period.

Ocijenio je da saradnja HDZ-a BiH i SNSD-a, koja traje već godinama, funkcioniše stabilno.

„Čini mi se da saradnja koju smo uspostavili prije više godina, a posljednji sporazum potpisali u decembru 2022. godine, funkcioniše veoma dobro i želimo da tako ostane do narednih izbora, a, naravno, i nakon izbora ukoliko to okolnosti budu dozvoljavale“, rekao je Čović.

Razgovarali o radu Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine

Čović je naveo da su tokom sastanka razmijenjene informacije o radu institucija Bosne i Hercegovine.

„Predsjedavajuća Vijeća ministara upoznala nas je s tim šta bismo još mogli zajednički uraditi u Vijeću ministara, a razgovarali smo i o tome šta možemo završiti u Predstavničkom domu i Domu naroda tokom ovog mjeseca, jer nakon toga slijedi pauza i predizborne aktivnosti, kada vjerovatno više neće biti takvih zasjedanja“, kazao je.

Dodao je da cijeni razumijevanje koje su, kako je naveo, pokazali Dodik i njegovi saradnici tokom proteklih godina.

„Nikada na štetu nekoga trećeg ko danas nije među nama, nego smo nastojali pokazati da se dogovorom može pronaći rješenje za sve probleme koji danas postoje između nas“, istakao je Čović.

 „Postoje razlike, ali smo pronalazili zajednička rješenja“

Govoreći o odnosima dvije stranke, Čović je rekao da postoje neslaganja u pojedinim pitanjima, ali da su ih nastojali rješavati dijalogom.

„Postoje razlike između dvije stranke u određenim pitanjima, ali smo nastojali da one ne budu u prvom planu ili da budu predmet naših razgovora, bez obzira na to da li je riječ o vanjskoj politici, za koju nemamo ni strategiju ni zakon koji bi je definisao, ili o unutrašnjim pitanjima i međunarodnim institucijama koje djeluju u Bosni i Hercegovini“, rekao je.

Prema njegovim riječima, dosadašnja praksa pokazala je da je moguće postići dogovor.

„Čini mi se da smo do sada uvijek znali pronaći način, kroz naše saradnike u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, da postignemo dogovor. Drago mi je što su kolege koje su danas bile ovdje u stalnoj komunikaciji i tako ćemo nastaviti i ubuduće“, kazao je.

Fokus na naredna dva mjeseca

Čović je naglasio da je do izbora ostalo oko 80 dana te da sastanak nije bio posvećen izbornoj kampanji.

„Ostalo nam je osamdesetak dana do izbora, tako da o tome ne smijemo mnogo govoriti kako ne bismo prekršili zakon. Današnji sastanak bio je prije svega posvećen tome kako na najbolji način iskoristiti naredna dva mjeseca do početka izborne kampanje. Tokom kampanje ćemo otvorenije govoriti o političkim ciljevima“, rekao je.

Dodao je da su obje stranke predstavile svoje planove za predstojeći period.

„Ukratko smo predstavili šta HDZ BiH planira uraditi u ovom periodu i kakav rezultat očekuje. Slično smo čuli i od kolega iz SNSD-a i nastavljamo raditi. Čini mi se da postoji dobra osnova da planiramo period koji je pred nama“, zaključio je Čović.

O visokom predstavniku i izmjenama Izbornog zakona

Odgovarajući na pitanja novinara, Čović je izjavio da smatra kako bi za Bosnu i Hercegovinu bilo najbolje da budu stavljene van snage sve odluke koje su donosili visoki predstavnici.

Govorio je i o Deklaraciji koja bi se trebala naći pred Hrvatskim saborom, navodeći da prethodne deklaracije nisu u potpunosti provedene.

„Uvijek sam uvjeren da u konačnici moramo riješiti pitanje legitimnog predstavljanja i ustavne jednakopravnosti. Na nama je da, nakon uspostave vlasti, to pitanje riješimo. Bez toga ćemo imati još četiri izgubljene godine u Bosni i Hercegovini“, poručio je Čović.

Povezano

Novo