FIFA odlučila: Barbarez saznao može li računati na Muharemovića protiv SAD-a
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u nokaut fazu Svjetskog prvenstva ulazi jača za Tarika Muharemovića, koji će nakon odrađene suspenzije ponovo biti na raspolaganju selektoru Sergeju Barbarezu za duel protiv Sjedinjenih Američkih Država.
Muharemović je propustio utakmicu grupne faze protiv Katara zbog crvenog kartona koji je zaradio u prethodnom susretu, ali je njegova kazna istekla te će konkurisati za sastav u šesnaestini finala.
FIFA nije dodatno kaznila bh. reprezentativca
Iako FIFA u pojedinim slučajevima izriče i višemjesečne ili višematchne suspenzije, disciplinska komisija nije dodatno sankcionisala bh. defanzivca.
Primjer strožeg kažnjavanja viđen je kod reprezentativca Južne Afrike Thembe Zwanea, koji je nakon namjernog i nesportskog prekršaja protiv Meksika suspendovan na tri utakmice.
“Stvarno je prelijep osjećaj i veliki ponos što smo još jednom ispisali historiju. Očekuje nas, kao i uvijek, borba sa 300 posto mogućnosti i srcem. Idemo po rezultat koji će nam omogućiti da ostanemo na turniru i produžimo svoj put na Mundijalu. Znamo kakva je reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država. Međutim, svaki tim na Mundijalu ima kvalitet. Analizirali smo sve njihove igrače i znamo šta nas očekuje“, rekao je Muharemović nakon današnjeg treninga naše reprezentacije.
Većina suspendovanih pauzirala samo jedan meč
Osim Muharemovića i Zwanea, crvene kartone na dosadašnjem dijelu Mundijala dobili su i Joris Ngoy (Belgija) te Miguel Almirón (Paragvaj). I Belgijanac i Paragvajac kažnjeni su suspenzijom od jedne utakmice.
Jednu utakmicu zbog akumuliranih žutih kartona propustili su i Diego Gómez (Paragvaj), Hamdy Lasheen (Egipat), Teboho Mokoena (Južna Afrika) te Dailon Cabral (Zelenortska Ostrva), nakon što su u grupnoj fazi sakupili po dva žuta kartona.
Povratak Muharemovića predstavlja značajno pojačanje za Zmajeve uoči jednog od najvažnijih mečeva u historiji reprezentacije, u kojem će protiv SAD-a pokušati izboriti plasman među 16 najboljih selekcija svijeta.