Izrael napao južni Libanon, dan nakon što je potpisan sporazum
Izrael je u subotu izveo napad na jug Libana, samo dan nakon što su dvije zemlje, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, potpisale sigurnosni sporazum s ciljem smirivanja tenzija duž zajedničke granice nakon višemjesečnih sukoba, prenosi Reuters.
Libanska državna novinska agencija saopćila je da je izraelski dron pogodio područje Nabatieh al-Fawqi, koje se nalazi izvan sigurnosne zone prikazane na karti koju je objavio Izrael, a koja označava prošireno područje pod kontrolom izraelskih snaga na jugu Libana.
Izraelska vojska potvrdila je za Reuters da je izvela napad dronom, navodeći da je meta bila osoba koja je predstavljala prijetnju njihovim snagama. Nisu objavljeni dodatni detalji niti dokazi koji bi potkrijepili tu tvrdnju.
Dan ranije, u Washingtonu su Izrael i Liban, uz posredovanje SAD-a, potpisali okvirni sigurnosni sporazum nakon višednevnih pregovora o okončanju sukoba između Izraela i libanskog pokreta Hezbolah, koji podržava Iran. Dokument su u američkom State Departmentu potpisali ambasadorica Libana Nada Moawad i izraelski ambasador Yechiel Leiter zajedno s američkim predstavnicima.
Moawad je poručila da sporazum predstavlja prvi korak ka obnovi libanskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, trajnom prekidu neprijateljstava i stvaranju uslova za siguran povratak stanovništva.
Tokom pregovora razgovaralo se i o mogućnosti da izraelske snage dio teritorije na jugu Libana predaju libanskoj vojsci. Iako je jedan američki zvaničnik tvrdio da je Izrael pristao na djelimično povlačenje, tu informaciju demantovali su i izraelski i libanski zvaničnici.
Sukobi između Izraela i Hezbolaha eskalirali su nakon što je ta grupa 2. marta otvorila vatru na Izrael, nekoliko dana poslije američko-izraelskih napada na Iran. U izraelskim zračnim i kopnenim napadima na Liban poginulo je više od 4.000 ljudi, dok je više od milion stanovnika bilo prisiljeno napustiti svoje domove.
Na izraelskoj strani poginula su najmanje 32 vojnika i četiri civila. Hezbolah nije objavio podatke o vlastitim gubicima, ali je Reuters ranije izvijestio da je u sukobima poginulo nekoliko hiljada njegovih boraca.
U međuvremenu, izraelske snage bacile su letke iznad mjesta Mansuri na jugu Libana, pozivajući stanovnike na evakuaciju. Libanski državni mediji navode da je to prvi takav poziv otkako je na snagu stupilo primirje između Izraela i Hezbolaha. Visoki libanski vojni zvaničnik izjavio je da je Izrael nedavno proširio zonu pod kontrolom svojih snaga i na područje tog grada.