Burnham nasljeđuje Starmera na čelu britanskog premijera?
Bivši gradonačelnik Manchestera Andy Burnham potvrdio je u Londonu da će se kandidovati za nasljednika Keira Starmera na čelu Laburističke stranke i za funkciju britanskog premijera.
Burnham je na društvenim mrežama poručio da je Keir Starmer pružio ogromnu uslugu zemlji te mu se zahvalio na njegovom vodstvu i predanosti tokom tako izazovnog perioda.
"Njegova odluka označava početak tranzicije i važno je da se ovaj proces provede na uredan i odgovoran način. Predložit ću se kao dio ovog procesa. Zemlja očekuje stabilnost, ozbiljnost i kontinuirani fokus na pitanja koja su najvažnija i to je ono što će dobiti. Dok idemo naprijed, naš prioritet mora biti zajednički rad kako bismo zemlju vratili tamo gdje svi želimo da bude", rekao je.
Burnham je kazao da ljudi žele vidjeti napredak u ekonomskom rastu, troškovima života, javnim uslugama, stanovanju i mogućnostima za sljedeću generaciju.
"Političke promjene nikada ne bi trebale odvraćati pažnju od odgovornosti za poboljšanje života ljudi. Laburistički pokret je oduvijek bio najjači kada je gledao naprijed s povjerenjem i svrhom. Ovo je ono što ćemo od sada raditi i osigurat ćemo da ova tranzicija bude pozitivan proces obnove za našu stranku i našu zemlju", rekao je u prvom obraćanju nakon što je britanski premijer Keir Starmer podnio ostavku.