Zdenko Lučić: "Hrvati će se izboriti za svoj entitet ili HRHB ako ne budu ostvarili svoja prava"
Kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda Zdenko Lučić izjavio je da će se Hrvati izboriti za svoj entitet ili Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu ukoliko ne budu ostvarili svoja prava.
Na pitanje novinarke Euronewsa o potrebi za trećim entitetom, Lučić je rekao da Hrvati u Bosni i Hercegovini moraju ostvariti svoja prava, a ukoliko se to ne desi, imaju pravo na samoopredjeljenje unutar Bosne i Hercegovine.
On je dodao da Herceg-Bosna, prema njegovim riječima, nikada nije prestala postojati na terenu.
- Za nju je poginulo 8.000 ljudi. Mi smo pružili ruku partnerima, Bošnjacima, i ušli u jednu vrstu braka. Ako vas u braku neko zlostavlja, vi imate pravo izaći iz tog braka. Po međunarodnom pravu, Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju pravo na samoopredjeljenje unutar BiH. Kad je postojala HB, iznad je pisalo BiH. Mi smo za Bosnu i Hercegovinu, ali ravnopravnu za sve konstitutivne narode - rekao je.
Na pitanje koga bi volio vidjeti kao kolege u Predsjedništvu BiH, ukoliko bude izabran, odgovorio je da bi to mogao biti bilo ko ko je legitimno izabran kao predstavnik srpskog i bošnjačkog naroda.
- Ko god da bude, nadam se da ćemo uspostaviti dobru saradnju, za dobrobit Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i života svih građana Bosne i Hercegovine.