Ugledni The New York Times donosi: SAD bi mogle napasti Iran već sutra!
The New York Times objavio je, pozivajući se na dvojicu neimenovanih zvaničnika s Bliskog istoka, da se Sjedinjene Američke Države (SAD) i Izrael pripremaju za mogućnost obnove napada na Iran, a ti udari bi mogli početi već naredne sedmice. Prema istim izvorima, riječ je o najopsežnijim ratnim pripremama od uspostavljanja primirja.
Dvojica zvaničnika, koji su govorili pod uslovom anonimnosti, naveli su da američke i izraelske pripreme predstavljaju najšire mjere vojne spremnosti od trenutka kada je primirje stupilo na snagu. Ove sedmice je i američki ministar odbrane rekao zastupnicima u Kongresu (američki parlament) da Pentagon (Ministarstvo odbrane SAD-a) ima planove za različite scenarije, uključujući premještanje vojnih kapaciteta, eventualnu eskalaciju sukoba, ali i smanjenje operacija te povlačenje snaga iz regije.
Prema pisanju The New York Timesa, koji se poziva na američke zvaničnike, ako Donald Trump odluči pokrenuti napad, jedna od opcija podrazumijevala bi snažnije bombardovanje iranskih vojnih centara i infrastrukture. Druga mogućnost bila bi kopnena operacija usmjerena na osiguravanje iranskih zaliha obogaćenog uranija, za koje se vjeruje da su zatrpane pod ruševinama nakon bombardovanja iranskih nuklearnih postrojenja tokom 12-dnevnog rata.
U međuvremenu, jedan visoki izraelski zvaničnik rekao je za izraelsku televiziju Channel 12 da se Izrael priprema za "skori" nastavak rata s Iranom. Taj neimenovani zvaničnik izjavio je: "Amerikanci shvataju da pregovori s Iranom ne vode nikuda."
On je dodao: "Pripremamo se za dane ili sedmice rata i čekamo konačnu odluku Donalda Trumpa. Više informacija imat ćemo u roku od 24 sata."
Nagađanja o mogućoj vojnoj akciji SAD-a i Izraela protiv Irana dodatno su se pojačala nakon nedavnog putovanja Donalda Trumpa u Peking i sastanka s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, za koji se navodi da nije donio opipljiv pomak kada je riječ o sukobu s Iranom i krizi u Hormuškom moreuzu.
Pojačane vojne pripreme
Izraelska vojska je, prema ranijim medijskim navodima, stavljena u stanje visoke pripravnosti zbog moguće obnove napada na Iran. U istim izvještajima navodi se da izraelska vlada čeka odluku američkog predsjednika o eventualnoj novoj vojnoj kampanji.
Prema tim informacijama, ne očekuje se rat punog obima s ciljem rušenja iranske vlasti, već se razmatraju ograničeni udari na ključne ciljeve poput infrastrukture i vojnih objekata. Kao jedna od mogućnosti spominju se i specijalne operacije s ciljem preuzimanja strateški važnih materijala i lokacija.
Raste neizvjesnost u regiji
Objava ovih informacija dolazi u trenutku pojačanih tenzija na Bliskom istoku i nastavka neizvjesnosti oko ishoda prethodnog primirja. Izvještaji više medija ukazuju na to da i Vašington i Tel Aviv ostavljaju otvorene različite vojne opcije ukoliko procijene da diplomatski napori ne daju rezultate.
Ovakav razvoj događaja dodatno povećava zabrinutost da bi regija uskoro mogla ući u novu fazu otvorenog sukoba. Za sada nema zvanične potvrde o konačno donesenoj odluci, ali niz poruka iz političkog i vojnog vrha ukazuje da se teren za takav scenarij ubrzano priprema.