Ljepota iz kuhinje: Napravite sami domaći sapun!
Danas nam se na tržištu nudi mnoštvo preparata za higijenu i njegu kože.
Najosnovnija stvar za očuvanje zdravlja našeg organizma je sapun. Od malih nogu nas uče kako je higijena pola zdravlja i kreće od ruku. Ruke stalno koristimo u svakodnevnom životu i najizloženije su uzročnicima raznih klica i bolesti.
Kako se sve više okrećemo prirodi, pokušavamo na najbolji način iskoristiti njezino blagotvorno djelovanje na naš organizam. Veliki je izbor sapuna i ostalih sredstava za osobnu higijenu koji se nude da bi poboljšali našu preventivu od svih štetnosti kojima smo svakodnevno izloženi. Ipak nisu sva sredstva koja nas štite dobra za zdravlje kože naših ruku. Mnoga od njih samo lijepo izgledaju ili imaju divan miris, što ne znači da su i kvalitetna. No kao i za sve ostale stvari, priroda se pobrinula da iz njezinih izvora možemo crpiti sastojke koji nam mogu poslužiti za zaštitu i njegu, a pri tome ne iritirati kožu ili izazvati alergijske reakcije.
Ne tako davno naši preci su izrađivali sapun u kućnoj radinosti. On je bio potpuno prirodan bez ikakvih suvišnih i štetnih dodataka. Tradicija izrada sapuna vraća se i danas polako u modu, pogotovo što nam je izbor potrebnog materijala za njegovu izradu puno veći.
Evo primjer načina kako napraviti vlastiti sapun. Naime ovdje se radi o hladnom postupku izrade i dobivanja sapuna. Postoji i topli postupak koji je vrlo sličan i poklapa se sa hladnim sve dok ne dobijete smjesu sapuna koja ostavlja trag dok ju miješate. Smjesa se u hladnom postupku izlijeva u kalupe i suši 3 do 6 sedmica. U toplom postupku smjesa se kuha dalje satima kako bi saponifikacija završila. Sapuni koji su dobiveni toplim postupkom mogu se odmah koristiti.
Potrebno je imati kalup, a njegov oblik ovisi o vašoj želji. Bilo bi poželjno da je drveni. Kalup obložite masnim papirom. Voda koja se koristi u izradi sapuna mora biti destilirana i nju važete u gramima. Umjesto vode možete mlijeko, čaj ili prirodne sokove. Kako se voda miješa sa NaOH (natrijeva lužina), ohladite vodu u hladnjaku jer se na taj način njezina temperatura svede na potrebnu, pošto se pri miješanju razvijaju visoke temperature. Za izradu sapuna kupite natrijevu lužinu 98 - 99% čistoće u obliku listića ili granula. Lužina je jako opasna i potreban je poseban oprez pri rukovanju s njom. Lužinu dodajte u destiliranu vodu. Dok se ta mješavina hladi, pripremite i izvažite eterična ulja koja volite, te ih malo zagrijte.
Temperatura otopine i ulja trebala bi biti ista, optimalna između 30 i 50 °C. Tada dodajte otopinu lužine u ulja. Štapnim mikserom polako miješajte smjesu i dodajte joj komadiće biljki, mirise ili boje i zatim ju izlite u pripremljeni kalup. Nakon dva dana sapun vadite iz kalupa, režete ga na način koji vi želite i pustite da sazrije za što mu treba tri do 6 sedmica. To je vrijeme saponifikacije nakon čega je sapun spreman za upotrebu.
Postupak nije skup i komplikovan samo je potreban oprez prilikom korištenja lužine jer je jako opasna i iritirajuća. Koristite zaštitne naočale, masku i rukavice. Kao rezultat imat ćete sapun domaće izrade i vaših ruku djelo. Idealan za korištenje u kućanstvu ili kao poklon.