Vučić šokirao: "Veliki sam prijatelj Izraela, jedina zastava koju smo podigli je njihova" (VIDEO)

Vijesti
Vučić šokirao: "Veliki sam prijatelj Izraela, jedina zastava koju smo podigli je njihova" (VIDEO)

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u poznatom britanskom podcastu "The Rest Is Politics", gdje su ga voditelji suočili s neugodnim pitanjima o globalnoj geopolitici, ratu na Bliskom istoku i američkim izborima. Njegovi odgovori, posebno oni koji se tiču podrške Izraelu usred eskalacije sukoba sa Iranom, izazvat će brojne reakcije.

Na direktno pitanje voditelja kako brani očigledno kršenje međunarodnog javnog prava u slučaju izraelskog napada na suverenu teritoriju Irana, Vučić je ponudio diplomatsko laviranje, ali je na kraju morao priznati nezakonitost takvih akcija.

Umjesto jasne osude vojne agresije, Vučić je prvo požurio da istakne svoju odanost Tel Avivu. "Vjerujem da sam veliki prijatelj Izraela," izjavio je Vučić, dodajući frapantan podatak o vanjskoj politici Srbije: "Jedina zastava koja je bila podignuta ovdje ispred Predsjedništva, osim srpskih i jednom zastave Evropske unije, bila je izraelska zastava."

[streamable] [/streamable]

Iako se pokušao "izvući" tvrdnjom da Srbija priznaje i palestinsku državu, suočen s činjenicama o udarima na Iran, Vučić je priznao da ne može "opravdati apsolutno sve". Na kraju je, pritisnut argumentima voditelja, morao kapitulirati i potvrditi da se napad na suverenu zemlju poput Irana ne može braniti niti okarakterisati drugačije nego kao kršenje međunarodnog javnog prava. Time je, iako tvrdi da im je "veliki prijatelj", de facto potvrdio da Izrael provodi akcije koje su u suprotnosti sa globalnim pravnim poretkom.

Obožavanje Trumpa i mržnja prema Clintonima
U drugom dijelu intervjua, fokus je prebačen na američku politiku. Vučić je otvoreno priznao da bi, da je američki državljanin, svoj glas na izborima dao Donaldu Trumpu, iako ne može opravdati svaki njegov potez.

Otkrio je i zapanjujuće podatke o Trumpovoj popularnosti u Srbiji. Prema Vučićevim riječima, Trump je u jednom trenutku u Srbiji uživao podršku od nevjerovatnih 74 do 75 posto – što je ubjedljivo najveći nivo podrške u cijelom svijetu izvan granica Sjedinjenih Američkih Država.

Razloge za ovu pojavu Vučić vidi u dva ključna faktora. Prvi je duboko ukorijenjen animozitet srpskog naroda prema administraciji demokrata, specifično Billa Clintona, zbog NATO bombardovanja 1999. godine i podrške nezavisnosti Kosova 2008. godine.

Drugi razlog je izraženi konzervativizam srpskog društva. Vučić je objasnio da većina građana Srbije njeguje tradicionalne i religijske vrijednosti, te da su im izuzetno privlačne Trumpove poruke o porodici i njegovo javno protivljenje pravima transrodnih osoba, što je u oštrom kontrastu sa liberalnim vrijednostima koje danas promoviše Zapad.

Novo