Papa poslao važnu poruku Americi i Rusiji

Svijet
Papa poslao važnu poruku Americi i Rusiji

PAPA Lav je pozvao čelnike Rusije i Sjedinjenih Država da obnove sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja, Novi START, koji ograničava količinu strateškog nuklearnog oružja koju te zemlje mogu rasporediti.

Lav, prvi papa iz SAD-a, rekao je tijekom tjedne audijencije u Vatikanu da trenutačna svjetska situacija "iziskuje da se učini sve što je moguće kako bi se spriječila nova utrka u naoružanju".

Sporazum istječe sutra

Sporazum, potpisan 2010. godine, istječe sutra. Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je u rujnu da se sporazum neformalno produži za još godinu dana, ali američki predsjednik Donald Trump još nije odgovorio.

"Upućujem hitan apel da se ne dopusti da ovaj instrument istekne", rekao je papa Lav. "Hitnije je nego ikad zamijeniti logiku straha i nepovjerenja zajedničkom etikom koja je u stanju prevagnuti svaku odluku prema općem dobru."

Istek Novog START-a označio bi kraj više od pola stoljeća ograničenja nuklearnog oružja.

Novo