Trampu stigla nikad oštrija poruka iz Beča: "Ako uzmeš Grenland..."

Svijet
Trampu stigla nikad oštrija poruka iz Beča: "Ako uzmeš Grenland..."

Austrijski aktivist i predsjednik Odbora za proširenje NATO-a, Ginter Fehlinger, uputio je oštro upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama zbog planova o preuzimanju Grenlanda, zaprijetivši potpunim protjerivanjem američke vojske s evropskog kontinenta.

U video poruci koja se proširila društvenim mrežama, Fehlinger je poručio da će Evropa, ako SAD anektiraju Grenland, zaplijeniti svaku američku vojnu bazu.

Njegova izjava, objavljena prošle sedmice, odgovor je na objavu Keti Miler, supruge Stivena Milera, ključnog savjetnika Donalda Trampa, koja vodi podkast i podržava njegov pokret MAGA. Milerova je objavila sliku Grenlanda prekrivenog američkom zastavom uz poruku „Uskoro“.

„Ako uzmete Grenland, morate otići“

„Ako ga uzmete, mi ćemo uzeti svaku bazu Amerikanaca od Avijana do Ramštajna. Sve vaše vojne baze u Evropi bit će zaplijenjene i izgubit ćete i njih i cijelu poziciju američke moći od Drugog svjetskog rata. Ako uzmete Grenland, morate otići“, rekao je Fehlinger.

Obraćajući se direktno Keti Miler, objasnio je ono što je nazvao pregovaračkom moći Evrope.

„Vrlo jednostavno, gospođo Miler, ovo je poluga koju imamo. Trebate prostore za globalnu projekciju moći, nećete ih imati“, rekao je Fehlinger.

„A mi se možemo vrlo dobro braniti, i to ćemo učiniti bez američkog nuklearnog štita, bez američkih snaga u Evropi, bez američkih baza. Jednostavno ćemo sami upravljati prostorima, i poslat ćemo vaše momke kući u Čikago i Ohajo. I doviđenja“, dodao je, zaključivši upozorenjem: „Vi idete ekstremno, i mi idemo ekstremno. Budite sigurni u to.“

„Preuzimanje Grenlanda prioritet je nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Država“

Fehlinger se predstavlja kao predsjednik „Austrijskog odbora za proširenje NATO-a“, organizacije koja zagovara članstvo više država u vojnom savezu, uključujući i Austriju. Međutim, ta organizacija nije dio NATO-a niti je priznata od Sjevernoatlantskog saveza; riječ je o nezavisnom nevladinom udruženju i lobističkoj inicijativi.

Ove izjave uslijedile su nakon što je administracija predsjednika Trampa potvrdila da istražuje načine za preuzimanje Grenlanda, pri čemu je Bijela kuća u utorak službeno potvrdila da je korištenje vojske „uvijek opcija“.

Avion Donalda Trampa u Nuku, Grenland, tokom posjete sina američkog predsjednika Donalda Trampa mlađeg, 7. januara 2025.

„Predsjednik Tramp je jasno dao do znanja da je preuzimanje Grenlanda prioritet nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Država, i ključno je za odvraćanje naših protivnika u arktičkoj regiji. Predsjednik i njegov tim raspravljaju o nizu opcija za ostvarivanje ovog važnog vanjskopolitičkog cilja, i, naravno, korištenje američke vojske uvijek je opcija na raspolaganju vrhovnom komandantu“, saopćila je Bijela kuća.

Novo