Politički potres: Dodik iz Sočija poslao poruku koja je sve zbunila!
Bivši predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo je izazvao pažnju javnosti svojom izjavom o statusu predsjednika SNSD-a, nakon burne sjednice CIK-a BiH na kojoj se raspravljalo o prijavama stranaka za prijevremene izbore.
Iz Sočija, gdje trenutno boravi, Dodik je za RTRS i Srnu poručio da ga odluka kojom mu je oduzet mandat neće zaustaviti.
„Vidim pojedine navode da ne mogu biti predsjednik političke partije. Ako je tako, mogu da budem predsjednik nevladine organizacije“, izjavio je Dodik.
Naglasio je da je „odmoran i spreman“, te da ništa neće spriječiti njegovo djelovanje:
„Da nisam uvjeren u dobar put RS-a, rekao bih da sam umoran, ali odmorio sam se za 24 sata i skupio snagu koju niko neće uništiti.“
Na sjednici CIK-a član Vlado Bakalar pojasnio je da je registracija političkih stranaka u nadležnosti sudova, te da u registru još uvijek stoji da je Dodik predsjednik SNSD-a.
Članica CIK-a Irena Hadžiabdić naglasila je da je presuda jasna i da se ne može tumačiti drugačije, te izrazila iznenađenje što se uopće postavljaju pitanja o mogućnosti Dodikovog obavljanja stranačke funkcije.
Na kraju, CIK BiH je donio odluku: ovjereno je učešće SDS-a, SNSD-a, Liste Nebojše Vukanovića, kao i nekoliko manjih stranaka i kandidata.