Bosna i Hercegovina poražena u Zenici od Austrije

Sport
Bosna i Hercegovina poražena u Zenici od Austrije

Fudbaleri Bosne i Hercegovine poraženi su od Austrije u Zenici (1:2) u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. godine.

Prvo poluvrijeme

Meč je otvoren aktivno s obje strane, a Zmajevi su prvi zaprijetili već u prvim sekundama utakmice. Edin Džeko je imao priliku nakon ubačaja Mujakića, ali je šutirao pored gola. U 2. minuti pokušao je i Tarik Muharemović glavom nakon prekida, no lopta je otišla visoko preko gola. U 10. minuti Džeko je pokušao atraktivno makazicama, što je izazvalo ovacije publike, iako nije bilo promjene rezultata.
Austrijanci su prvu ozbiljnu priliku imali u 24. minuti, kada je Lienhart promašio stopostotnu šansu nakon što je Vasilj kratko odbio loptu. Naša selekcija je najbliže pogotku u prvom dijelu bila preko Džeke, koji je u 39. minuti pokušao petom iz gužve, ali je golman Austrije to bez problema zaustavio.
 
Prvo poluvrijeme završeno je bez golova, uz generalno zadovoljavajuću igru Zmajeva.

Drugo poluvrijeme

U nastavku su Austrijanci brzo poveli. U 49. minuti Marcel Sabitzer je iskoristio izgubljenu loptu naše odbrane i doveo svoju reprezentaciju u vodstvo. Međutim, samo dvije minute kasnije uslijedio je ekspresan odgovor - Edin Džeko je matirao austrijskog golmana na asistenciju Demirovića i poravnao rezultat na 1:1, što je izazvalo erupciju oduševljenja na tribinama.
  
Nakon toga, zbog povrede je morao izaći Amar Dedić, a umjesto njega ušao je Jusuf Gazibegović. U 63. minuti bh. tim je složio lijepu akciju. Mujakić je ubacio, Demirović je propustio loptu za Džeku, koji šutira preko gola.
 
Ključni trenutak dogodio se u 65. minuti kada je Laimer kaznio pasivnost naše odbrane i pogodio za konačnih 2:1. Lopta se odbila nakon kontakta Sabitzera i Vasilj nije imao šanse da zaustavi austrijskog igrača, prenosi N1.

U završnici utakmice selektor Sergej Barbarez pokušao je promijeniti tok susreta ofanzivnim izmjenama. U 73. minuti u igru su ušli Esmir Bajraktarević, Kerim Alajbegović i Ivan Bašić, dok su teren napustili Armin Gigović, Amar Memić i Benjamin Tahirović. Samo minutu kasnije, Alajbegović je odmah pokušao udarcem, ali je njegov šut izblokiran.

Kako je vrijeme odmicalo, Barbarez je sve karte bacio u napad, svjestan da vrijeme curi, a rezultat i dalje nije na strani Zmajeva. U 79. minuti novu priliku imao je Tarik Muharemović nakon gužve u šesnaestercu - šutirao je glavom, ali je austrijski golman Schlager sigurno intervenisao.
 
U završnim minutama utakmice, Sergej Barbarez je potpuno otvorio igru i bacio sve karte u napad. Kao posljednju izmjenu, u igru je ušao Samed Baždar, koji je zamijenio Nihada Mujakića, u potrazi za golom izjednačenja.

Wimmer je dobio drugi žuti karton u nadoknadi vremena, ali rezultat se više nije mijenjao.

U drugom susretu naše grupe, Kipar je remizirao s Rumunijom 2:2.

Novo