Osigurano 3,8 miliona KM za pomoć penzionerima s najnižim penzijama
Tuzlanski kanton i Zavod PIO/MIO potpisali sporazum o jednokratnoj pomoći penzionerima
Ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Fadil Alić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje Halil Subašić potpisali su danas Sporazum o načinu isplate jednokratne pomoći penzionerima sa područja Tuzlanskog kantona. Potpisivanju je prisustvovao i premijer TK Irfan Halilagić.
Ovim sporazumom definirana su međusobna prava i obaveze kantonalne vlade i Zavoda u vezi s realizacijom ukupno nešto više od 3,8 miliona KM (3.838.300 KM), koliko je Vlada TK osigurala u budžetu za ovu namjenu.
Jednokratna pomoć od po 100 KM predviđena je za 38.383 penzionera s najnižom penzijom na području TK, odnosno za korisnike ličnih i porodičnih penzija čija ukupna primanja ne prelaze 599,28 KM, saopćeno je iz Vlade TK.
– Ovaj sporazum je jedna od mjera koje smo uspostavili našim prvim ekspozeom i danas vidimo da se radi o mjeri kontinuiteta. Iako su penzije u izvornoj nadležnosti federalnog nivoa, ovim potezom pokazujemo našu socijalnu osjetljivost i spremnost da konkretno pomognemo. Ovo je četvrta godina zaredom da realiziramo ovu mjeru, a do sada je u te svrhe izdvojeno oko 15 miliona KM – izjavio je premijer Halilagić.
Dodao je da će sredstva za ovu pomoć biti planirana i u Budžetu TK za 2026. godinu.
Pravo na jednokratnu pomoć imaju svi penzioneri koji budu zatečeni u isplati augustovske penzije 2025. godine, osim onih kojima će pravo prestati do obrade septembarske penzije iste godine. Pravo nemaju penzioneri koji su u radnom odnosu.
– Potpisivanjem ovog sporazuma još jednom potvrđujemo našu opredijeljenost da, u okviru raspoloživih mogućnosti, pružimo podršku najugroženijim penzionerima. Riječ je o kategoriji stanovništva koja živi sa najmanjim primanjima i zato nam je važno da pokažemo solidarnost i brigu – poručio je ministar Alić.
Direktor Zavoda PIO/MIO Halil Subašić istakao je da je zadovoljstvo potpisati ovakav sporazum:
– Drago mi je da je Vlada TK osigurala sredstva i ove godine. Zavod će sporazum realizirati kako je predviđeno – zajedno s isplatom septembarske penzije u oktobru.
Naglasio je i da je Tuzlanski kanton jedini u Federaciji koji provodi ovakvu mjeru, što bi, prema njegovim riječima, mogao biti primjer i drugim kantonima, jer „svaki dinar danas mnogo znači penzionerima, kao najosjetljivijoj društvenoj kategoriji“.