Efendić o presudi Dodiku: Ko je zaslužniji – Konaković ili Isak?
Predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu i načelnik Općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, oglasio se povodom pravosnažne presude Miloradu Dodiku, otvoreno kritikujući političku elitu, a posebno ministra vanjskih poslova BiH, Elmedina Konakovića.
Efendić je na svom Facebook profilu poručio da prava borba za provođenje presude tek počinje, podsjećajući da su sigurnosne agencije, poput SIPA-e, Granične policije i Sudske policije, već jednom pokazale nemoć u slučaju Dodika, kada su zakazale pri pokušaju njegovog privođenja.
U svojoj objavi, Efendić je postavio ironično pitanje koje je odjeknulo u javnosti:
"Ko je više zaslužan za presudu Miloradu Dodiku – Ramo Isak ili Elmedin Konaković?"
Presuda nije kraj, nego test za institucije
Efendić ističe da nakon presude, kojom je Dodiku izrečena jednogodišnja zatvorska kazna i zabrana političkog djelovanja, ostaje ključan izazov – njena provedba. Ukazuje da još nije jasno hoće li zabrana obuhvatiti i Dodikovu funkciju predsjednika SNSD-a, što bi u suprotnom značilo da nastavlja političko djelovanje "u punom kapacitetu."
Teška kritika Trojke
Efendić posebno proziva lidere Trojke, a naročito Konakovića, kojeg optužuje da prisvaja zasluge za rad institucija koje je ranije pokušao oslabiti:
"Konaković sada likuje nad odlukom Suda, a kada je trebao odlučiti o Dodikovom učešću u vlasti, učinio je sve da mu se udovolji... Šteta je nemjerljiva."
U nastavku navodi niz propusta vlasti na državnom i entitetskom nivou:
prepuštanje ključnih institucija SNSD-u i HDZ-u,
energetski slom FBiH,
zanemarivanje rokova za bescarinsku trgovinu sa SAD-om,
potpuni zastoj u cestogradnji,
narušavanje nacionalnog balansa u institucijama,
inflacija izazvana lošim ekonomskim odlukama…
Efendić podsjeća da su institucije koje su stale u kraj Dodiku to učinile "uprkos Konakoviću, a ne zahvaljujući njemu." Također upozorava da ako se političke odluke ostave na volju Dodiku i institucijama Republike Srpske, možemo očekivati novu političku krizu.
Zaključak sa dozom ironije
Efendić zaključuje porukom za građane koji vjeruju u „bajke“ koje im serviraju lideri vladajuće Trojke:
"Ostaje samo dilema: ko je više zaslužan za presudu Dodiku – Ramo Isak ili Elmedin Konaković?"