ANALIZA/Kako su se odvijali današnji sukobi između Tajlanda i Kambodže

Svijet
ANALIZA/Kako su se odvijali današnji sukobi između Tajlanda i Kambodže

Tajland i Kambodža iznijeli su izvještaje o eskalaciji sukoba.

6:30 ujutro po lokalnom vremenu – Prema Kambodži, tajlandske snage počele su kršiti dogovore ulaskom u hram Ta Muan Thom i postavljanjem bodljikave žice u podnožju hrama.

7:04 – Tajlandske snage lansirale su dron na dvije minute, izjavila je Kambodža.

7:35 – Kambodžanski dron uočen je kod hrama Ta Muen Thom, izjavio je Tajland.

8:20 – Prema Tajlandu, kambodžanske snage otvorile su vatru.

8:30 – Tajlandske snage otvorile su vatru, izjavila je Kambodža.

8:46 – Kambodža je izjavila da su tajlandske snage u to vrijeme pokrenule oružani napad na njezine trupe stacionirane u hramu Ta Muan Thom. Napad se zatim proširio na hram Ta Krabey, Phnom Khmao (Crna planina), a kasnije i na područje Moum Bei.

8:50 – Tajland je izjavio da je Kambodža ispalila „potpornu vatru“ prema području hrama Ta Muen Thom.

8:55 – Tajland je izjavio da su u ovom trenutku izbili sukobi duž cijele granice, s korištenim lakom i teškom opremom, uključujući i blizu hrama Ta Muen Thom.

9:00 – Tajland je izjavio da je jedan od njegovih vojnika ranjen.

9:11 – Kambodžanska vatra se pojačava na zapadnoj strani skupine hrama Ta Muen, ranivši još dva tajlandska vojnika, prema Tajlandu.

9:30 – Kambodža ispaljuje rakete BM-21 iz baze na brdu Khao Laem, koje se nalazi oko 6 kilometara južno od graničnog prijelaza Chong Chom, izjavio je Tajland, dodajući da su rakete pale na tajlandsko tlo te da su odgovorili minobacačima.

9:42 – Kambodža je ispalila rakete BM-21 na Centar za razvoj granice u okrugu Kap Choeng, prema Tajlandu.

9:47 – Tajland je izjavio da su se borbe u ovom trenutku proširile na sva pogranična područja, uključujući Surin, Ubon Ratchathani i Sisaket.

9:50 – Tajland je izjavio da su kambodžanske snage pokušale dobiti pristup tajlandskom teritoriju u blizini hrama Ta Kwai, na što su odgovorile topničkom vatrom.

10:30 – Sukobi su izbili na šest lokacija, izjavio je Tajland: hram Ta Muen Thom, hram Ta Kwai, Chong Bok, Khao Phra Wihan, Chong An Ma i Chong Chom.

10:40 – Tajlandski borbeni zrakoplovi F-16 bacili su dvije bombe u blizini ceste koja vodi do pagode Wat Kaew Seekha Kiri Svarak na kambodžanskom teritoriju, izjavila je Kambodža.

10:51 – Tajland je izjavio da je rasporedio šest borbenih zrakoplova F-16 u pograničnom području Chong An Ma.

10:58 – Tajland je tvrdio da je zrakoplovima uništio kambodžanske vojne baze.

11:00 – Kambodža je ispalila rakete BM-21 na civilna područja, priopćio je Tajland. Jedan civil je ubijen, a troje je teško ranjeno, uključujući dijete. Pogođeni su bolnica, benzinska postaja i stambeno područje.

11:37 – Tajland je izjavio da je uništio žičaru za opskrbu koju su koristile kambodžanske snage.

11:54 – Prema Tajlandu, kambodžanske snage napale su bolnicu Phanom Dong Rak u pokrajini Surin, ranivši civile.

11:55 – Tajland zatvara sve granične kontrolne tAčke između dviju zemalja.

12:00 – Tajlandski premijer osuđuje napad Kambodže i kaže da su vojska i vlada „potpuno predane i opremljene kako bi osigurale nacionalnu sigurnost i sigurnost civila“.

Novo