Nikšić: Mi smo trebali sami uraditi ono što je Schmidt

Bosna i Hercegovina
Nikšić: Mi smo trebali sami uraditi ono što je Schmidt

Nikšić: Brisel više ne zatvara oči pred BiH – izgubili smo 108 miliona eura zbog neodgovornosti

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da Evropska komisija više neće "gledati kroz prste" Bosni i Hercegovini, što se jasno vidi kroz odluku da se smanje sredstva namijenjena našoj zemlji u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan. Komentarisao je i najnoviju odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta, kojom bi izborni proces trebao postati transparentniji i pravedniji.

Kazna zbog kašnjenja

Evropska komisija obavijestila je Vijeće ministara BiH da će iznos sredstava koji je bio planiran za BiH biti umanjen za 10 posto, odnosno za 108,5 miliona eura. Razlog je kašnjenje u dostavi konačne verzije Reformske agende.

– Neshvatljivo je. Mi smo bili dio ekipe koja je kooperativno radila na tome kako bismo došli do pristupa fondovima EU. Nažalost, neki koji odlučuju o tome opet su se poigrali, vjerujući da će nam iz Brisela kao i ranije progledati kroz prste, iako smo imali jasne naznake da se to više neće dešavati. Imali smo pojačane aktivnosti da se dogovorimo i pošaljemo Plan rasta – rekao je Nikšić.

Dodao je kako i dalje postoje politički akteri kojima, kada nisu na vlasti, odgovara haos, pa se vode logikom: “što gore – to bolje”.

– To nije formula koja donosi korist bilo kome. Nikada se nisam vodio tim principom i ne mogu to da razumijem. Krivica je zajednička, bez obzira ko je bio za, a ko protiv – poručio je.

Schmidtova intervencija

Komentarišući odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta kojom je riješen dug prema kompaniji „Viadukt“, te istovremeno osigurano finansiranje za nove tehnologije u izbornom procesu, Nikšić kaže da bi svi građani BiH trebali biti zadovoljni.

– Nisam sretan što je Schmidt morao nametnuti odluku. To smo trebali uraditi mi sami, da nam je stalo do fer i poštenih izbora – onih koji zaista odražavaju volju birača, a ne brojača. U skoro 90, ako ne i 100 posto slučajeva, sadržaj vreća iz Centra za brojanje glasova u Zetri nije se poklapao sa zapisnicima na tim vrećama. Ipak, to nije bilo dovoljno da se izbori ponište i da se dođe do istinskih rezultata – rekao je.

Naglasio je da je Schmidtov iskorak od velikog značaja za budućnost BiH.

– Građani konačno mogu biti sigurni da će njihov glas otići tamo gdje su ga zaista i poslali. Čak i ako naprave nevažeći listić – taj glas više neće moći pripasti nikome drugom. Do sada to nije bio slučaj – zaključio je Nikšić.

Novo