Sporazum o trgovini oružjem stupio na snagu

Aktuelno
Sporazum o trgovini oružjem stupio na snagu
Novi međunarodni sporazum koji regulira 85 milijardi dolara vrijednu globalnu trgovinu oružjem i municijom stupa na snagu danas.

Novi međunarodni sporazum koji regulira 85 milijardi dolara vrijednu globalnu trgovinu oružjem i municijom stupa na snagu danas.

"Aktivisti širom svijeta pozdravljaju ovo kao veliku pobjedu jer nakon više od desetljeća zagovaranja, Sporazum o trgovini oružjem (ATT) će konačno postati međunarodno obavezujući zakon", kaže se u saopštenju Nevladine organizacije "Inicijative preživjelih od mina".

Ova je organizacija je usko surađivala s "Control Arms", globalnom koalicijom za kontrolu naoružanja, da doprinese da Sporazum o trgovini oružjem postane realnost, prenosi Fena.

Bosna i Hercegovina je, kako se u saopštenju navodi, imala značajnu ulogu u pregovorima za usvajanje Sporazuma o trgovini oružjem i ratificirala je sporazum 25. septembra ove godine.

Sporazum o trgovini oružjem uspostavlja najviše standarde za prekogranične transfere oružja i municije i prekida dostave oružja diktatorima i onima koji krše ljudska prava širom svijeta.

Sporazum će također uveliko pomoći države u regiji koje su ratificirale ATT da pitanju odobravanja transfera naoružanja i municije pristupe na sistematski i jedinstven način kao što je predviđeno sprazumom.

"Control Arms", globalni pokret civilnog društva s više od 100 nevladinih organizacija koje zagovaraju za striktnu kontrolu trgovine oružjem, ovim povodom ističe da su civili platili previsoku cijenu ove godine.

Kako se dalje navodi, aktivisti su čekali na ovaj trenutak više od deset godina.

Ukoliko bude kvaliteno proveden, Sporazum o trgovini oružjem ima potencijal spasiti mnoge živote i ponuditi prijeko potrebnu zaštitu ugroženim civilima širom svijeta.

Sada je izvjesno da je stavljanje oružja u ruke onih koji krše ljudska prava protivno međunarodnom zakonu.

Do danas je 130 potpisalo, a 61 država ratificirala Sporazum o trgovini oružjem, uključujući i velike izvoznike poput Francuske, Velike Britanije i Njemačke.

Novo