Jahjaga u obraćanju Skupštini Kosova: Snagu argumenta ne može zamijeniti snaga suzavca
Predsjednica Kosova Atifete Jahjaga u godišnjem obraćanju pred poslanicima Skupštine Kosova, koji je opozicija bojkotavala, izjavila da se Kosovo nalazi u najkritičnijem momentu svoje novije parlamentarne demokratije. Jahjaga je kazala da je neviđenim sukobom između političke klase, koji traje već četiri mjeseca, doveden u pitanje osnovi demokratski konsenzus ugrađen u temelje državnosti Kosova.
„Građani su postali gledaoci ekstremne napetosti, dubokog šoka, neviđenog nasilja, neviđene arogancije u našoj novoj istoriji. U ovom kritičnom trenutku za budućnost Kosova, da li imamo potrebe za takvom podjelom? Da li je moguće da ljudi kojima su građani Kosova povjerili stvaranje države izazivaju upravo tu državu, za koju su se nekad suočavali sa svakim strahom i za koju su se žrtvovali", zapitala je Jahjaga.
Navela je da je radeći prema svojim ustavnim odgovornostima održala pojedinačne i grupne sastanke sa predstavncima pozicije i opozicije i da ih je pozivala na dijalog za rješenje krize, ali da je svaki put bila odbijana ili uslovljavana. Predsjednica je istakla da se razumije zabrinutost građana Kosova u vezi sporazuma o zajednici opština sa srpskom većinom na Kosovu i o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, ali da je rješenje u dijalogu koji nedostaje.
Podsjetila je i da je na osnovu svojih ovlašćenja Sporazum o zajednici opština sa srpskom većinom poslala na razmatranje Ustavnom sudu, a u onaj vezi demarkaciji granice sa Crnom Gorom predložila formiranje ad hoc komisije sa stranim ekspertima koji će utvrditi da li je bilo eventualnih nepravilnosti.
“Kosovo je važnije od svih nas pojedinačno i građani Kosova nemaju dug prema nijednom od nas da bi zaslužili takvo ponašanje. Koristim priliku da pohvalim građane Kosova koji su strpljenjem i pameću odbili da budu dio ovog sukoba i izdigli su se iznad njega. Snagu argumenta ne može da zamjeni snaga suzavca, niti našu demokratiju možemo redukovati na brojeve. Nivo naše demokratije i njen kvalitet odrediće dijalog između pozicije i opozicije”, kazala je Jahjaga.
Ona je poručila da nedostatak tog dijaloga rizikuje i onemogućava stvaranje zemlje u kojoj zakon vlada za sve, te da se gubi dragocjeno vrijeme i da je uzdrmano povjerenje i građana i međunarodnih partnera, bez kojih nema dalje konsolicacije zemlje.
Jahjaga je pozvala aktuelnu političku klasu, vlast i opoziciju, da prevaziđu dnevnopolitičke interese i da interes zemlje postave kao prioritet.
U godišnjem govoru kosovska predsjednica je podsjetila na sve izazove sa kojima se Kosovo suočilo tokom 2015. godine, počevši od krize ilegalne migracije ka zemljama Evropske unije, do borbe u zaustavljanju nasilnog ekstremizma i terorizma. Ona je navela da je broj građana Kosova koji odlaze na ratišta u Siriju i Irak jako smanjen zahvaljujući toj borbi.
Jahjaga je govorila i o neophodnosti nastavka dijaloga s Srbijom, posredstvom EU u cilju normalizovanja odnosa dvije zemlje. Kazala je da je evropski put Kosova uslovljen dijalogom sa Srbijom, dok je put Srbije ka EU uslovljen potpunim ukidanjem njenih paralelnih institucija na Kosovu.
"Dijalog je put da Srbija zauvijek ode sa Kosova", kazala je ona.
Predsjednica je izrazila razočarenje posljednjom ocjenom Savjeta Evropske unije o ne liberalizaciji viza za građane Kosova, ali je naglasila da zemlja mora da nastavi da se bori sa korupcijom, organizovanim kriminalom, da ojača pravosudni sistem, da funkcionalizuje Specijalni sud za ratne zločine i da primjeni međunarodne sporazume.
Ona je navela da je bilo i stvari u 2015. godini sa kojima se Kosovo može ponositi, pomenuvši oficira Ismaila Hoxhu, koji je upravo nagrađen od Vojne akademije u Velikoj Britaniji, kao najuspešniji strani kadet u generaciji 2015. Pomenula je i uspjehe sportistkinja Majlinde Kelmendi i Nore Gjakove, koje su najbolje ambasadorke Kosova u svijetu.
Na kraju je kazala da je ovo njeno posljednje obraćanje Skupštini u njenom petogodišnjem mandatu kao predsjednice, te da joj je bila čast da služi građanima i zemlji, na šta je dobila veliki aplauz prisutnih poslanika.