TRUMP OTKRIO PLAN: "Zamolio sam Marca Rubija da se odmah pobrine za ovu situaciju"

Svijet
TRUMP OTKRIO PLAN: "Zamolio sam Marca Rubija da se odmah pobrine za ovu situaciju"

Američki predsjednik Donald Trump traži besplatan tranzit američkih brodova kroz Panamski i Sueski kanal jer, kako je poručio, ti kanali ne bi postojali bez Sjedinjenih Američkih Država.

"Zamolio sam državnog sekretara Marca Rubija da se odmah pobrine za ovu situaciju", poručio je Trump u objavi na mreži Truth Social.

Panamski kanal prelazi najuži dio prevlake između Sjeverne i Južne Amerike, omogućujući brodovima brže kretanje između Atlantskog i Tihog oceana. Prevozi oko 40 posto američkog kontejnerskog prometa svake godine.

SAD je dovršio izgradnju kanala početkom 20. stoljeća, ali je 1999. dao kontrolu nad strateški važnim vodenim putem prema Panami.

Trump je više puta rekao da želi vratiti kanal. Prije nego što je preuzeo dužnost u januaru, rekao je novinarima da ne bi isključio korištenje ekonomske ili vojne sile kako bi ponovno preuzeo kontrolu nad kanalom.

Novo