“Dom naroda razmatra izmjene Izbornog zakona: Čović traži hitnu promjenu za Predsjedništvo”

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas će na hitnoj sjednici razmatrati prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, koji je podnijela delegatkinja HDZ BiH, Marina Pendeš. Ovaj prijedlog odnosi se na izmjene vezane za izbore članova Predsjedništva BiH i Centralnu izbornu komisiju.
Lider HDZ-a BiH, Dragan Čović, izjavio je u Sarajevu kako se radi o “manjoj promjeni” zakona koja se odnosi na izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH, tvrdeći da su te izmjene nužne jer "o njima pričamo već deset godina". Čović ističe da je pravo Bošnjaka da biraju svoje predstavnike osigurano, ali da to isto pravo mora imati i hrvatski narod, koji već 16 godina nije u mogućnosti birati svog predstavnika u Predsjedništvu.
Prema prijedlogu HDZ-a BiH, kandidati za hrvatskog člana Predsjedništva BiH trebali bi činiti posebnu listu, a izabran bi bio kandidat koji osvoji najveći broj glasova među hrvatskim kandidatima u Federaciji BiH. Međutim, postoji uvjet da taj kandidat mora osvojiti najviše glasova u najmanje tri od pet kantona: Hercegovačko-neretvanskom, Srednjobosanskom, Zapadnohercegovačkom, Kantonu 10 i Posavskom. Ako kandidat ne zadovoljava ove uvjete, traži se sljedeći kandidat s liste, sve dok se ne nađe onaj koji ispunjava kriterije.
Prijedlog također predviđa da ukoliko hrvatski kandidat ne bude izabran prema ovim uvjetima, izabran bi bio onaj koji je osvojio najveći broj glasova u najmanje dva od pet kantona. Ovaj proces bi se ponovio dok se ne pronađe kandidat koji zadovoljava sve uvjete.
Ove izmjene izazvale su brojne reakcije, jer bi, ukoliko budu usvojene, mogle značajno promijeniti način izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Dom naroda PSBiH danas će razmatrati i prijedlog zakona o izmjenama Zakona o finansiranju institucija BiH, koji je usvojen u Predstavničkom domu po hitnom postupku.
Finansijska izmjena: Plaće zaposlenih osigurane i bez tekućeg računa
Predloženi zakon predviđa izmjenu u načinu isplate plaća i drugih primanja zaposlenih u institucijama BiH, omogućujući Ministarstvu finansija i trezora da osigura gotovinu za isplatu u slučaju kada je isplata onemogućena putem tekućeg računa. Ova izmjena bitna je za osiguranje osnovnih ljudskih prava zaposlenih, uključujući pravo na imovinu i na plaću koja omogućava dostojan život za njih i njihove obitelji.
Zakon je već usvojen u Predstavničkom domu, a sada se očekuje da Dom naroda razmotri prijedlog po hitnom postupku. Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma, ističe kako izmjene omogućuju zaposlenima ostvarivanje osnovnih ljudskih prava i osiguravaju stabilnost u institucijama BiH.