Prije 22 godine ubijen je Zoran Đinđić

Region
Prije 22 godine ubijen je Zoran Đinđić
Prije 22 godine ubijen je Zoran Đinđić

Ovo su događaji koji su se dogodili na današnji dan, 12.03:

1537. Turci zauzeli dalmatinsko utvrđenje Klis, koje je dugo odolijevalo turskom nadiranju iz Bosne. U borbi je poginuo i legendarni senjski kapetan i kliški knez Petar Kružić. Iste godine Turci su osnovali kliški sandžak koji je obuhvatao cijelo dalmatinsko zaleđe i dio Bosne.

1832. Rođen engleski kapetan Charles Cunningham Boycott, protiv kojeg je 1880, dok je upravljao jednim engleskim lendlordstvom u Irskoj, primijenjen nenasilni otpor odbijanjem saradnje. Takav vid otpora kasnije je nazvan po njemu - bojkot.

1848. U Beču izbile velike studentske demonstracije protiv apsolutističkog režima kancelara Klemensa Metternicha, što je bio početak revolucije koja je potresla temelje Austrije i dovela do sloma Metternichovog apsolutizma.

1854. Velika Britanija i Francuska zaključile savez s Otomanskim carstvom protiv Rusije u Krimskom ratu.

1868.

U Kneževini Srbiji skinuta zabrana s pravopisa Vuka Stefanovića Karadžića i dozvoljena njegova upotreba. Rješenje o tome donio je ministar prosvjete Dimitrije Crnobarac. Zabrana je skinuta četiri godine poslije Karadžićeve smrti.

1925. Umro kineski revolucionar i državnik Sun Jat-sen, otac moderne Kine i njen prvi predsjednik (1911-1912). Godine 1894. poveo je borbu za rušenje monarhije, a 1905. osnovao Saveznu ligu iz koje je 1912. nastala stranka Kuomintang. Nakon njegove smrti vodstvo nad Kuomintangom preuzelo je desno krilo stranke predvođeno Chiang Kai-shekom.

1930. Mahatma Gandhi započeo je “Dandi marš”, 24-dnevni i 320 km dug put, radi prkosa britanskom porezu na so u kolonijalnoj Indiji.

1938. Predvođene Adolfom Hitlerom, njemačke trupe umarširale u Austriju, čime je ta država pripojena Trećem rajhu.

1940. Potpisan je Moskovski mirovni sporazum, čime je završen Zimski rat između Finske i Sovjetskog saveza. Finska ustupila grad Viborg i Karelijsku prevlaku te još neke regione.

1947. Predsjednik SAD-a Harry Truman proklamovao u Kongresu doktrinu o pomoći zemljama ugroženim od komunizma - Trumanova doktrina. Prva sredstva su data Grčkoj i Turskoj.

1971. Premijer Hafez al-Asad izabran referendumom za predsjednika Sirije.

1984. U Velikoj Britaniji počeo je generalni štrajk rudara.

1993. U seriji eksplozija 13 podmetnutih bombi u indijskom gradu Mumbai poginulo najmanje 200 ljudi, a 1.100 ranjeno.

1995. U Beogradu u 72. godini umro Mija Aleksić, popularni pozorišni i filmski glumac.

1999. Poljska, Češka i Mađarska postale članice NATO-a.

1999.

U Berlinu umro Yehudi Menuhin, jedan od najvećih violinista 20. vijeka. Počeo je da svira u petoj godini, a svjetsku slavu stekao je u sedmoj, kada je na koncertu u San Franciscu svirao Mendelssohnov koncert za violinu.

2001. U akciji uništavanja neislamskih kulturnih spomenika talibanske su vlasti u Afganistanu (Bamian) uništile dva najveća kipa Bude u svijetu stara nekoliko hiljada godina.

2002. Savjet bezbjednosti UN-a je, na prijedlog SAD-a, usvojio rezoluciju u kojoj se prvi put pominje Palestina kao posebna država, pored Izraela.

2003.

U atentatu u Beogradu, ispred sjedišta Vlade, ubijen premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Za vrijeme njegovog mandata počeo proces demokratizacije društva i ekonomskih i socijalnih reformi u Srbiji.

2018. U padu aviona prilikom slijetanja prije piste na aerodromu u Katmanduu u Nepalu poginulo 54 ljudi. Iz zapaljene olupine aviona US-Bangla iz Bangladeša spašeno je 17 putnika.

Novo