Poljska se naoružava kao nikad

Poljska povećava izdvajanja za odbranu, svi muškarci prolaze vojnu obuku
Poljska, koja graniči s Ukrajinom, ove će godine izdvojiti 4,7% BDP-a za odbranu, što je najviši postotak među članicama NATO-a.
Od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, Poljska je znatno povećala vojna ulaganja. Potpisala je ugovore vrijedne oko 20 milijardi dolara sa SAD-om za nabavku 250 tenkova M1A2 Abrams, 32 borbena aviona F-35, 96 helikoptera Apache, Javelin projektila i raketnih sustava. Također je sklopila sporazume s Južnom Korejom za kupovinu tenkova K2 i lakih borbenih aviona FA-50, piše Index.
Nakon odluke bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa o obustavi vojne pomoći Ukrajini, raste zabrinutost Poljaka za sigurnost zemlje. Većina građana smatra da je podrška Ukrajini ključna za vlastitu sigurnost.
Također je zabilježen porast interesa za izgradnju podzemnih skloništa. Zamjenik gradonačelnika Milanówka, Mirosław Kaznowski, otkrio je da njegov prijatelj ulaže u start-up koji se bavi izgradnjom jeftinih podzemnih skloništa za poslovne prostore i kuće, a interes je, kako kaže, velik.
Tusk: "Ovako izgleda kad se popušta barbarima"
Poljski premijer Donald Tusk reagovao je na sinoćnje napade u Ukrajini, u kojima je poginulo najmanje 20 ljudi.
"Ovako izgleda kada neko popušta barbarima. Više bombi, više agresije, više žrtava. Još jedna tragična noć u Ukrajini", napisao je na platformi X.
Jučer je Tusk najavio obaveznu vojnu obuku za sve muškarce u Poljskoj, čime bi broj vojnika mogao porasti sa sadašnjih 200.000 na oko 500.000. Time bi se stvorila rezerva usporediva s potencijalnim prijetnjama.