EU istražuje TikTok i druge kineske kompanije zbog povrede privatnosti

Svijet
EU istražuje TikTok i druge kineske kompanije zbog povrede privatnosti
Novi

TikTok, Shein, Xiaomi, i još tri kineske kompanije našle su se u centru pritužbi na privatnost koje je u četvrtak podnijela austrijska organizacija za zaštitu privatnosti Noyb. Prema navodima ove grupe, kompanije su nezakonito prenosile podatke korisnika iz Europske unije u Kinu.

Noyb, sa sjedištem u Beču, poznat je po podnošenju žalbi protiv američkih tehnoloških giganata poput Applea, Alphabeta i Mete, što je rezultiralo brojnim istragama i kaznama u milijardama dolara. Ovo je, kako navode, njihova prva žalba usmjerena protiv kineskih kompanija.

Organizacija je podnijela šest žalbi u Grčkoj, Nizozemskoj, Belgiji, Italiji i Austriji, zahtijevajući obustavu prenosa podataka u Kinu i pozivajući na kazne koje mogu dostići do 4% ukupnih globalnih prihoda tih firmi.

Među kompanijama spomenutim u žalbama su Alibaba (AliExpress), Shein, TikTok i proizvođač telefona Xiaomi, za koje Noyb tvrdi da priznaju prenos podataka korisnika iz EU u Kinu na osnovu dokumenata o transparentnosti. Također, navode da aplikacije Temu i WeChat prenose podatke u neidentifikovane “treće zemlje”, za koje se pretpostavlja da su Kina.

Reakcija kineske vlade i kompanija

Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u petak je odbacilo optužbe, navodeći da kineska vlada nikada nije tražila od kompanija ili pojedinaca da prikupljaju ili dostavljaju podatke ili informacije koje bi kršile lokalne zakone.

“Privatnosti i sigurnosti podataka pridajemo veliku važnost i štitimo ih u skladu sa zakonom”, izjavio je glasnogovornik ministarstva Guo Jiakun na redovnom brifingu za novinare.

Iz kompanije Xiaomi su saopćili da razmatraju ove optužbe i da će u potpunosti sarađivati s nadležnim organima u slučaju da budu kontaktirani u vezi sa žalbom.

EU regulative i sigurnost podataka

Prema Općoj uredbi o zaštiti podataka (GDPR) Europske unije, prenos podataka izvan EU dozvoljen je samo ako odredišna zemlja ne narušava standarde zaštite podataka.

“Kina je autoritarna država i jasno je da ne pruža istu razinu zaštite podataka kao EU”, rekla je Kleanthi Sardeli, pravnica za zaštitu podataka iz Noyba. “Prenos podataka europskih korisnika je jasno nezakonit i mora se odmah zaustaviti”.

TikTok pod pritiskom

Kineske kompanije, posebno TikTok, suočavaju se s regulatornim izazovima u različitim zemljama. TikTok od nedjelje planira obustaviti aplikaciju za korisnike u SAD-u kada bi na snagu trebalo stupiti savezna zabrana aplikacije. Evropska komisija također istražuje TikTok zbog sumnje na neuspjeh u sprječavanju miješanja u izbore, uključujući predsjedničke izbore u Rumuniji u novembru, prenio je Reuters.

Novo