Kada raskitite jelku nikako je ne bacajte: Evo šta je najbolje da uradite
Umjesto da je bacite, vašu jelku možete „vratiti prirodi“ na nekoliko korisnih i ekološki prihvatljivih načina.
Nakon proslave Nove godine, bilo pravoslavne ili po Gregorijanskom kalendaru, dolazi trenutak kada je potrebno raskititi jelku. Ako ste se odlučili za pravu jelku s busenom, važno je da znate kako postupiti s njom, kako bi proces bio što održiviji i odgovorniji prema prirodi.
Jedna od najboljih opcija je da jelku zasadite u svom dvorištu. Ako imate prostor za to, možete je presaditi na mjestu koje je pogodno za rast, čime ćete joj omogućiti da nastavi rasti i doprinosi okolišu. Ako nemate uslove za sadnju u dvorištu, jelku možete donijeti u rasadnike gradskog zelenila. Tamo će je zaposleni ponovo zasaditi na predviđenim lokacijama u gradu, čime će ona nastaviti svoj život i doprinositi očuvanju zelenih površina.
Takođe, vrlo je važno da jelku ne izlažete naglom hladnoći. Prostorija u kojoj ste držali jelku sigurno je bila znatno toplija od vanjskih temperatura, zbog čega bi nagli prijelaz na hladnoću mogao da joj šteti. Preporučuje se da je prvo postavite na hladnije mjesto unutar doma, poput hodnika, kako bi se prilagodila na promjene temperature. Ovaj postepen prijelaz pomoći će joj da lakše podnese presaditi u vanjske uslove.
Na ovaj način ne samo da ćete učiniti nešto dobro za okoliš, već ćete i pomoći u održavanju prirodnih resursa i očuvanju zelenih površina u vašem okruženju.