Novo otkriće šokiralo naučnike: Orke mogu pričati kao ljudi

Nauka i tehnologija
Novo otkriće šokiralo naučnike: Orke mogu pričati kao ljudi
Novi

Ne samo da su kitovi ubice najveći u porodici delfina, već su i priznati kao jedni od najvećih svjetskih moćnih predatora morskih dubina – ali jeste li znali da mogu govoriti?

S vremenom su kitovi zubati evoluirali da plivaju i do 40 milja dnevno, prema National Geographicu, mogu loviti na kopnu i zapravo posjeduju mozak najvećeg morskog sisara.

Evo nečega što možda ne znate o orkama - one očigledno mogu kopirati osnovne ljudske riječi poput 'zdravo' i 'pa ćao'.

Snimak je dio studije iz 2018. godine objavljene u časopisu Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, u kojoj su stručnjaci iz Njemačke, Španije, Ujedinjenog Kraljevstva i Čilea dokumentirali kako su otkrili da orke mogu oponašati ljudski jezik.

Josep Call, profesor evolucionog porijekla uma na Univerzitetu St Andrews i koautor, objasnio je da su istraživači u početku htjeli vidjeti "koliko fleksibilan može biti kit ubica" kada je u pitanju kopiranje zvukova na koje nisu navikli.

"Mislili smo da bi bilo zaista uvjerljivo da im predstavimo nešto što nije na njihovom repertoaru - a u ovom slučaju 'zdravo' [nije] ono što bi kit ubica rekao", rekao je Call za The Guardian.

Tim je sproveo istraživanje tako što je prvo obučio 14-godišnju orku po imenu Wikie da kopira tri poznata zvuka orke koje je proizvelo njeno trogodišnje tele, a zatim je izložio pet zvukova orke koje nikada ranije nije čula.

Konačno, Wikie je čuo čovjeka kako ispušta tri zvuka orke, a zatim šest ljudskih zvukova uključujući riječi 'zdravo', 'Amy', 'ah ha', 'jedan, dva' i 'ćao'.

Nakon što je slušao Vikijeve odgovore, tim je otkrio da je orka bila u stanju da brzo kopira zvukove, uključujući i zakucavanje dva ljudska izgovora iz prvog pokušaja.

Snimci Vikija bilježe njene pokušaje da oponaša čovjeka koji joj govori, i iako neki od pokušaja zvuče kao da dolaze od zastrašujućeg goblina, drugi su sablasno tačni.

Slušaoce su uznemirili snimci, a jedan gledalac je komentarisao: "Zdravo je zvučalo demonski."

Drugi se našalio: "OK, taj drugi pozdrav je bio malo demonski. Da li je to zaista bila orka, ili đavo koji govori kroz kutiju duhova. Najsmješnija i najstrašnija stvar ikad! To je moj dan, ne mogu prestati da se smijem do glave lol."

Ali koliko god snimci zvučali demonski, drugi gledaoci su istakli kako je nevjerovatno čuti da kit oponaša ljude.

"Ovo me tjera da suze zbog činjenice da živimo u tako lijepom svijetu prepunom divnih stvorenja", napisala je jedna osoba.

Dok je samo jedan ljudski zvuk koji je dat Wikie-u - 'zdravo' - ispravno proizveden u više od 50 posto vremena na narednim ispitivanjima, nalazi su ponudili prvi dokaz da orke možda uče zvukove oponašanjem glasa.

"Ovo je nešto što bi moglo biti osnova dijalekata koje opažamo u divljini - to je uvjerljivo", rekao je Call.

Vikini odgovori su još impresivniji činjenicom da se njen vokalni aparat toliko razlikuje od ljudi. Call je rekao: "Iako je morfologija orki toliko različita, i dalje mogu proizvesti zvuk koji je blizu onome što druga vrsta, u ovom slučaju mi, možemo proizvesti."

Uz to, Call je dodao: "Nemamo dokaza da oni razumiju šta znači njihovo 'zdravo'."

Iako je istraživanje s Wikie-om ponudilo neki početni uvid, Call je naveo da bi bilo potrebno provesti više pokušaja s divljim orkama kako bi saznali više o tome kako uče zvukove.

Novo