Vlada FBiH priprema set novih mjera: Minimalac ostaje 1.000 KM, oporezivi dio biće manji?

Bosna i Hercegovina
Vlada FBiH priprema set novih mjera: Minimalac ostaje 1.000 KM, oporezivi dio biće manji?
Novi

Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine održala danas u Sarajevu.

Na predloženom dnevnom redu koji potpisuje predsjednik ESV-a Safudin Čengić je bilo samo razmatranje zahtjeva Udruženja poslodavaca FBiH za preispitivanje odluke Vlade FBiH o iznosu najniže plate za 2025.

Vlada Federacije BiH je 31. decembra 2024. donijela odluku prema kojoj će najniža plata iznositi 1.000 konvertibilnih maraka, a također odlučeno je da će se ta odluka primijenjivati od 1. januara do 31. decembra 2025.

Time je minimalna plata u Federaciji od 2025. povećana za 381 konvertibilnu marku.

Vlada je svojom odlukom odredila da će minimalna plata u 2025. iznositi 1.000 KM, dok će mimalna primanja biti iznad 1.200 KM, budući da su primanja radnika zbir minimalne plate, toplog obroka, sredstava koja su predviđena za prijevoz radnika, kao i drugih neoporezivih uplata.

Najavljeno je da će Vlada obrtnicima i malim preduzećima uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate i primanja.

Oporezivi dio minimalca u FBiH da iznosi 700 KM

Ekonomsko-socijalno vijeće za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine danas je na sjednici u Sarajevu usvojilo zaključak kojim socijalni partneri prihvataju odluku Vlade po kojoj će najniža plata iznositi 1.000 KM.

Predsjednik ESV-a Safudin Čengić naglasio je, međutim, da se Vlada obavezala da do naredne sjednice ESV-a pripremi i set mjera za rasterećenje privrednih subjekata.

Čengić je nakon sjednice kazao da je drugim zaključkom definisano da je Vlada tom mjerom željela da poboljša standard najugroženijih radnika.

Naveo je da je delegacija Udruženja poslodavaca tražila da 700 KM bude oporezivo a da 300 KM bude neoporezivo, ali je rečeno da to iziskuje izmjene Zakona o doprinosima.

Također, Čengić je istaknuo da je ESV na putu da iznađe rješenje koje bi bilo prihvatljivo za sva tri socijalna partnera.

Naredna sjednica ESV-a bit će održana u ponedjeljak, 20. januara, u 14 sati.

Čengić: Vlada priprema set mjera

Predsjednik ESV-a Safudin Čengić je naveo da će Vlada izaći sa prijedlogom i setom mjera o tome kako dodatno rasteretiti poslodavce i pronaći povoljno rješenje za sve strane.

– Svjesni smo da je takva odluka stvorila velike probleme, odnosno novo opterećenje poslodavcima. Vlada je preuzela na sebe da će do naredne sjednice ESV pripremiti set mjera kroz akte, da li je to uredba, odluka ili neki drugi način ali će pripremiti set mjera kojim će se rasteretiti privredni subjekti. Zakazali smo sjednicu ESV za naredni ponedjeljak kada ćemo imati prijedlog Vlade o kojem ćemo konkretno razgovarati, rekao je Čengić, prenosi N1.

Dodaje da su iz Vlade svjesni da će biti teško zadržati postojeće plate ako se najniža poveća u predloženom omjeru.

– Vlada je svjesna da je nemoguće zadržati postojeće plate ukoliko se najniža plaća povećava za 60 posto. I to će biti jedna od mjera koju će Vlada predložiti na narednoj sjednici. Konkretno smo razgovarali o svim pitanjima, plaća od 1.000 KM je ona koju će poslodavci isplaćivati svojim uposlenicima. Poslodavci su tražili da se oslobode jednog dijela plaćanja, predlagali su da 700 KM da bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. To se ne može uraditi ni uredbom niti odlukom Vlade, to mora biti izmjena Zakona o doprinosima, dodao je.

“Izmjena zakona”

Čengić je kazao da je neophodno pokrenuti inicijativu za izmjenu Zakona o doprinosima.

– Zakon kaže da je poslodavac u obavezi da na minimalnu platu obračuna i isplati doprinose i poreze, prema tome za taj dio je neophodno da se pokrene inicijativa za izmjenu Zakona o doprinosima. Svi smo svjesni da se moramo odreći određenih nadležnosti, poboljšati standard uposlenika i zadržati radna mjesta te ne dovesti u pitanje poslovanje privrednih subjekata.

Vlada sa stručnim saradnicima mora izaći sa prijedlozima kako je to provodivo, ali je najbitnije da prihvataju da to urade.

Kaže da im je na sjednici premijer kazao da će već u februaru u Parlamentu biti upućena inicijativa za donošenje seta fiskalnih zakona.

– Ovdje je pitanje kako donijeti set fiskalnih zakona, rečeno nam je da će biti upućeno već u Parlament u februaru. Bez sistemskog rješenja nema rješenja. Moraju se donijeti fiskalni zakoni kako bi se znalo kako ćemo poslovati. Fiskalni zakoni kada god da se donesu, njihova primjena je od 1.1.2026. godine. Poslodavci će izaći sa zahtjevima prema Parlamentu kako bi se i taj dio o plaćanju doprinosa rasteretio s tim da ne bi trebalo biti problema ni od Vlade u tom dijelu, kazao je Čengić.

Novo