BiH još uvijek ima problem sa razvojem tolerancije

Bosna i Hercegovina
BiH još uvijek ima problem sa razvojem tolerancije
Ratifikujući i primjenjujući najvažnije međunarodne konvencije, Bosna i Hercegovina je napredovala na planu zaštite ljudskih prava, ali još uvijek imamo problem sa razvojem tolerancije i zaštite društva od diskriminacije i različitih ekstremizama, upozorio je Borislav Bojić.

Ratifikujući i primjenjujući najvažnije međunarodne konvencije, Bosna i Hercegovina je napredovala na planu zaštite ljudskih prava, ali još uvijek imamo problem sa razvojem tolerancije i zaštite društva od diskriminacije i različitih ekstremizama, upozorio je Borislav Bojić, predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH na konferenciji povodom obilježavanja 10. decembara, Međunarodni dan ljudskih prava, javlja Anadolu Agency (AA). 

Konferenciju, kojom se obilježava dan kada je, prije 67 godina, u Ujedinjenim nacijama (UN) usvojena Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, u velikoj sali Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine organizovali su Zajednička komisija za ljudska prava PSBiH i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.

U ime organizatora konferencije, prisutne predstavnike institucija BiH, međunarodnih institucija i organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava, te predstavnike akademske zajednice, civilnog društva i medija, pozdravili su predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH Borislav Bojić i ministarka za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac.

Bojić je naveo da Bosna i Hercegovina, pored dosljedne primjene pravnih propisa i međunarodnih konvencija, mora posvetiti sistemskoj prevenciji svih oblika diskriminacije, kao i efikasnoj primjeni sankcija prema onima koji krše prava građana.

Prisutne učesnike konferencije pozdravio je i predsjedavajući Doma naroda PSBiH Ognjen Tadić, koji je upozorio da su loša ekonomska situacija u zemlji i nedostatak političke volje i svijesti o potrebi zaštite drugih i drugačijih glavni uzroci činjenice da institucije društva nisu u stanju da adekvatno odgovore na zahtjeve građana za većim stepenom zaštite ljudskih prava.

Učesnicima konferencije obratio se i predsjedavajući Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti polova Predstavničkog doma PSBiH Mirsad Isaković, koji je rekao da ta Komisija nastoji da doprinese borbi protiv svih oblika diskriminacije i neravnopravnosti žena, koje zbog natpolovičnog učešća u ukupnoj populaciji, čine najbrojniju diskriminisanu grupu.

Održavanje ove konferencije pozdravili su u svojim obraćanjima i ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u BiH Maureen Cormack, koordinatorka UN i predstavnica UNDP-a u BiH Sezin Sinanoglu, ambasador Švajcarske u BiH Heinrich Maurer, predstavnici misija UNHCR-a i OEBS-a, te predstavnici akademske i kulturne zajednice, nacionalnih manjina, nevladinih organizacija i medija.

Ovaj skup, koji, kako je ocijenjeno, predstavlja značajan korak naprijed ka stvaranju demokratskog i tolerantnog društva, lišenog diskriminacije i predrasuda, okončan je otvaranjem izložbe u holu zgrade PSBiH, koju su zajednički organizovali Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Misija UNHCR-a. 

Novo