Zašto su neke kuće u Los Angelesu ostale netaknute nakon velikog požara, a druge potpuno izgorjele

Svijet
Zašto su neke kuće u Los Angelesu ostale netaknute nakon velikog požara, a druge potpuno izgorjele
Novi.ba

Požari koji ovih dana bjesne Los Angelesom donose haos i nesreću, ostavljajući brojne domove pretvorene u ruševine. I dok mnogi gube sve, iznenađujuće je da su neki domovi, smješteni u istim područjima, ostali netaknuti. Kako je to moguće? Stručnjaci tvrde da je odgovor često u kombinaciji sreće, pripreme i strategije.

Harry Statter, osnivač Frontline Wildfire Defense, ističe da je "priprema i ublažavanje posljedica" ključ za opstanak kuća u požarima. Kuće koje uspijevaju preživjeti često imaju posebne karakteristike: krovove klase A, ventilacione otvore otporne na žar i prozore s dvostrukim staklima. Međutim, nije samo važna sama građevinska struktura. Vlasnici kuća u područjima podložnim požarima moraju paziti i na vegetaciju oko svojih domova. Iako zvuči nevjerojatno, lako zapaljivo bilje poput kleke ili eukaliptusa može predstavljati ozbiljnu prijetnju.

Statter navodi da iako rezultati požara ponekad izgledaju nasumični, oni su zapravo produkt specifičnih faktora: same kuće, okruženja i strategije obrane. To potvrđuju i istraživanja. Na primjer, jedno istraživanje iz 2019. godine pokazalo je da prozori s dvostrukim staklom mogu smanjiti rizik od potpune katastrofe za 26%. Također, čišćenje okolnog grmlja i jačanje vanjske zaštite doma smanjuje mogućnost uništenja sa 40% na samo 20%.

Upravo ove strategije mogle su spasiti dom u Pacific Palisadesu, jednoj od najrazorenijih četvrti, gdje je kuća ostala netaknuta iako su okolne kuće bile uništene. Arhitekta Greg Chasen tvrdi da su dizajnerske odluke, poput betonskog perimetra i kaljenog stakla, bile ključne, ali priznaje da su imali i mnogo sreće.

S druge strane, stručnjaci za graditeljstvo, poput Arisa Papadopoulosa, upozoravaju da je unutrašnjost kuće poput "rezervoara za gorivo" i da je najvažnija zaštita od vruće žeravice. On savjetuje postavljanje vatrootpornih materijala na vanjskom dijelu kuće, uključujući sporedne kolosijeke, krovove, vrata i prozore. Također, važno je održavati nezapaljivi prostor u radijusu od najmanje 30 stopa od kuće.

Iako ove mjere mogu značajno povećati šanse da kuća preživi požar, nekada ni najbolja priprema nije dovoljna. U Kaliforniji, gdje su požari postali učestaliji i razorniji, mnogi su naučili da, ponekad, opstanak kuće u potpunosti ovisi o slučajnosti. Kyle Ferris, analitičar za ponašanje u požaru, rekao je da to da li će kuća preživjeti često ovisi o "sreći". Njegove riječi odražavaju stvarnost koja nas podsjeća na to da, koliko god da se pripremali, priroda uvijek ima posljednju riječ.

Novo