PORUKA KOJA NE ULIJEVA POVJERENJE: 'Uspjeli smo proizvesti hidrogensku bombu'

Svijet
PORUKA KOJA NE ULIJEVA POVJERENJE: 'Uspjeli smo proizvesti hidrogensku bombu'
'Uspjeli smo postati velika nuklearna sila koja je sposobna braniti nezavisnost i nacionalni dignitet uz pomoć nuklearnih i hidrogenskih udara'

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong-un rekao je da je njegova zemlja, koja posjeduje nuklearno oružje, proizvela hidrogensku bombu, što bi, ako se informacija potvrdi, bio velik napredak u njenom vojnom nuklearnom programu, prenosi centralna sjevernokorejska novinska agencija.

'Uspjeli smo postati velika nuklearna sila koja je sposobna braniti nezavisnost i nacionalni dignitet uz pomoć nuklearnih i hidrogenskih udara', izjavio je Kim Jong-un te dodao kako Sjeverna Koreja mora nastaviti s aktivnim razvojem vojne industrije.

Ove izjave je Kim Jong-un dao prilikom posjete nadograđenoj tvornici oružja u Pyongyangu u četvrtak. Do sada nije potvrđeno iz drugih izvora da ta zemlja ima hidrogensku bombu.

Sjeverna Koreja je triput ispitala atomsku bombu koja koristi proces nuklearne fisije, 2006., 2009. i 2013. Zbog tih eksperimenata je više puta zaradila međunarodne sankcije.

Hidrogenska bomba koristi se fuzijom i proizvodi puno jaču eksploziju.

Za ta tri nuklearna testa se govorilo kako će biti kritična za sjevernokorejski strateški program naoružanja. Prvi poznati podzemni nuklearni test zabilježen je 2006. godine na sjeveroistoku zemlje.

Zabilježen je i u seizmičkim stanicama u Rusiji, Kini, Japanu, Južnoj Koreji i Australiji. Prema grubim procjenama, eksplodirao je nuklearni uređaj jačine od pet do deset kilotona TNT-a.

Drugi i treći test provedeni su u maju 2009. i januaru 2013. godine. Uzrokovali su međunarodnu osudu i jednostrane sankcije od strane SAD-a.

2013. godine je Vijeće sigurnosti UN-a jednoglasno nametnulo nove sankcije protiv Sjeverne Koreje zbog posljednjeg nuklearnog testa.

Pyongyang redovno daje izjave o svojim nuklearnim kapacitetima koje se ne mogu provjeriti. Tako tvrdi da može gađati američku teritoriju, mada većina stručnjaka ocjenjuje da, barem zasad, to nije moguće.

Novo