KORUPCIJA U SJENCI PORODICE BRNABIĆ: Milionski poslovi, namješteni tenderi i imovina bez objašnjenja

Vijesti
KORUPCIJA U SJENCI PORODICE BRNABIĆ: Milionski poslovi, namješteni tenderi i imovina bez objašnjenja
Novi.ba

Ana Brnabić, bivša premijerka i sadašnja predsjednica Narodne skupštine Srbije, često je hvaljena kao simbol modernizacije i tehnokratskog pristupa politici. Međutim, njeno ime sve češće se povezuje s ozbiljnim optužbama o korupciji, namještenim tenderima i kontroverznim poslovima njenog brata Igora. Dok njene nekretnine i privilegirani životni stil izazivaju pažnju, poslovi njenog brata s državom podstiču sumnje o zloupotrebi političkog utjecaja u korist porodičnog bogatstva. Ovaj slučaj oslikava dublje probleme u transparentnosti i upravljanju državnim resursima, što zahtijeva odgovore koje građani sve glasnije traže.

Vrijedne nekretnine i privilegirani životni stil


Ana Brnabić posjeduje luksuzni stan u elitnom naselju Dedinje u Beogradu, čija tržišna vrijednost prema procjenama prelazi stotine hiljada eura. Osim toga, vlasnica je kuće na otoku Krku u Hrvatskoj, koja ima simboličnu porodičnu vrijednost, ali i značajan tržišni potencijal. Njeno trenutno korištenje državne vile na Dedinju, nekadašnje rezidencije Jovanke Broz, dodatno naglašava privilegiranost njezinog položaja.

Za dodatne informacije o imovini Ane Brnabić, možete pogledati sljedeći video:

"Poslovi njenog brata pod istragom"

Igor Brnabić, brat Ane Brnabić, povezan je s firmama koje su u više navrata bile korisnici unosnih državnih ugovora. Prema istraživačkim medijima, njegove firme su dobijale poslove na tenderima za IT infrastrukturu, softverska rješenja i druge projekte vrijedne milione eura.

Tenderi

Posebno zabrinjavaju tvrdnje da su tenderi često bili "skrojeni" kako bi odgovarali isključivo specifikacijama njegovih firmi. To uključuje postavljanje tehničkih zahtjeva koje konkurencija teško može ispuniti, kratke rokove za prijave i minimalne cijene koje su ispod tržišnih standarda. Ovakvi slučajevi izazivaju sumnje u poštenje i integritet procesa javnih nabavki.

Korupcija i političko pokroviteljstvo


Iako je Ana Brnabić u više navrata izjavila da nema veze s poslovima svog brata, činjenica da su njegove firme nastavile dobivati unosne poslove dok je ona bila na čelu vlade, otvara pitanje sukoba interesa. Kritičari navode da je ovo primjer zloupotrebe političke moći za privatnu korist, čime se dodatno narušava povjerenje građana u institucije.

Nedostatak transparentnosti


Javnost s pravom očekuje potpunu transparentnost u vezi s imovinom javnih funkcionera i njihovih porodica. Slučaj porodice Brnabić ukazuje na dublje sistemske probleme u upravljanju državnim resursima i odsustvo kontrole u procesima dodjele ugovora. Bez temeljnih istraga i reformi, percepcija korupcije u političkim krugovima nastavit će podrivati povjerenje građana.

Prema istraživanju portala Novi.ba

Brnabić je podigla kredit u oktobru 2014. godine kako bi isplatila deo stana na Dedinju. Kredit ima kamatnu stopu od 3,99 odsto na godišnjem nivou i period otplate od 30 godina. Prema istraživanju Novi.ba, mjesečna rata kredita Ane Brnabić iznosi oko 140.000 dinara, dok ministarska plata koju Brnabić prima nije dovoljna da otplati ovaj kredit. "Ratu kredita za stan isplaćujem iz ušteđevine koju sam prijavila Agenciji za borbu protiv korupcije, a koju sam stekla radeći godinama na rukovodećim pozicijama u stranim kompanijama u privredi i kao konsultant u međunarodnim organizacijama", izjavila je Brnabić.

Kako bi uštedjela 1,3 miliona evra:

Procjena ukupnog bogatstva: Ako se u obzir uzmu njene nekretnine – luksuzni stan na Dedinju u Beogradu i kuća na Krku u Hrvatskoj – procjenjuje se da je ukupna vrednost ove imovine oko 1,3 miliona evra. Međutim, zimajući u obzir dug za stan (kredit) od približno 285.000 evra, neto bogatstvo može biti procijenjeno na oko 900 hiljada evra.

Ako bi Ana Brnabić štedjela samo sa prosječnom platom od 700 evra mjesečno, trebalo bi joj oko 150 godina da uštedi ukupno 900 hiljada evra, pod uvjetom da sve svoje prihode usmjeri na štednju, bez drugih troškova ili ulaganja.


Imovina Ane Brnabić i poslovi njenog brata simbol su šireg problema u kojem politička elita koristi svoj položaj za lično bogaćenje. Građani s pravom traže odgovore i istrage kako bi se osiguralo pošteno upravljanje državnim resursima. Transparentnost i odgovornost u ovim slučajevima ključni su za obnovu povjerenja u demokratske procese i institucije.

Novo