Dodik: Schmidt više ništa ne može zabraniti

Bosna i Hercegovina
Dodik: Schmidt više ništa ne može zabraniti
Novi

Christian Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti, poručio je predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, dodavši da je interesantno da Evropska unija šuti.

- Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU, vrati na granu. Neće moći - poručio je Dodik.

Podsjetimo, visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio je provedbu antidejtonskih zaključaka koje je usvojila Narodna skupština RS, 24. i 25. decembra.

U saopćenju Ureda visokog predstavnika navodi se da zaključci NSRS koje je usvojila na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. decembra predstavljaju nepromišljen pokušaj NSRS da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj za pravni okvir Bosne i Hercegovine.

- Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i evropsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije - navodi se u saopćnju.

Dodaje se da visoki predstavnik, s obzirom na to da je u skladu sa svojim mandatom konačni autoritet u pogledu tumačenja provedbe civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma, ima dužnost da djeluje ukoliko dođe do značajnog kršenja ili najava kršenja Daytonskog mirovnog sporazuma.

- U svjetlu ovih činjenica, visoki predstavnik donosi Nalog kojim se svaki pokušaj provedbe opasnih elemenata gorespomenutih zaključaka, koji pozivaju na djelovanje, proglašava zabranjenim i kažnjivim po zakonu. Prema tome, od vladajuće koalicije u Republici Srpskoj prvenstveno zavisi hoće li biti zakonskih posljedica ili ne - ističe se u saopćenju.

Visoki predstavnik pozvao je članove NSRS da razmisle o posljedicama takvih postupaka i "na brzinu sastavljene pravno neutemeljene mješavine skupštinskih odluka koje se odnose na konkretno pitanje".

- Pravo na pošteno suđenje mora biti zaštićeno zagarantiranim procedurama i poštivanjem vladavine prava, a ne stvaranjem unilateralnih pravila.
Osnovna poruka ovog Naloga je: niko nije iznad zakona i niko ne smije zloupotrebljavati zakon. Ovaj Nalog ne isključuje postupanje nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, koje mogu preduzeti odgovarajuće radnje na osnovu vlastite procjene - naglašno je.

Među brojnim problematičnim tvrdnjama sadržanim u zaključcima NSRS je i ideja da bi se skupštinske odluke unutar multietničkog entiteta Republika Srpska mogle odnositi samo na jednu etničku grupu, dodaje se i ističe kako takve mjere nisu samo diskriminatorne, već su u direktnoj suprotnosti sa duhom Daytonskog mirovnog sporazuma, posebno Aneksom 4, odnosno Ustavom Bosne i Hercegovine, ali i evropskim normama.

- Ovi zaključci potencijalno mogu biti značajna smetnja na putu Bosne i Hercegovine ka članstvu u EU - saopćeno je.

Ovaj Nalog stupa na snagu odmah po objavljivanju na službenoj internet stranici Ureda visokog predstavnika.

Novo