Dogodilo se čudo: Srpkinja jedina preživjela pad aviona s 10.000 metara: Snijeg i šumar je spasili

Zanimljivosti
Dogodilo se čudo: Srpkinja jedina preživjela pad aviona s 10.000 metara: Snijeg i šumar je spasili
Novi

Vesna Vulović, stjuardesa Jugoslovenske avio-kompanije, postala je poznata širom svijeta nakon što je 26. januara 1972. godine preživjela spektakularan pad aviona Douglas DC-9 u Čehoslovačkoj. Avion je eksplodirao u vazduhu, a svih 27 putnika i članova posade je poginulo, osim Vulović, koja je čudom preživjela.

Prema istraživanjima, Vesna je bila zarobljena u repu aviona među kolicima s hranom dok je avion padao. Rep je pao u šumovit i snijegom prekriven dio planine, što je ublažilo udar i pomoglo joj da preživi. Njen život je spasio Bruno Honke, šumar koji je čuo njene krike dok su dijelovi aviona padali oko nje.

"Doktori su me ponovo sastavili"
Po dolasku u bolnicu, Vesna je pala u komu i ostala u tom stanju deset dana. Iako su ljekari imali malo nade za njen oporavak, ona je pokazala nevjerovatnu snagu i uspješno se oporavila.

"Bila sam slomljena, a doktori su me ponovo sastavili. Niko nikada nije očekivao da ću ovako dugo živjeti", rekla je za New York Times 2008. godine.

[twitter]

[/twitter]

Vesna Vulović je ušla u Ginisovu knjigu rekorda 1985. godine kao osoba koja je preživjela najveći pad sa visine bez padobrana. Iako je bila privremeno paralizovana od struka naniže, tokom vremena je skoro potpuno povratila mobilnost i ponovo se vratila na posao stjuardese.

Njena spektakularna priča o preživljavanju donijela joj je status slavne ličnosti, a njen uticaj nije bio samo na polju lične borbe. Postala je poznata i po političkoj angažovanosti, posebno u borbi protiv nacionalizma. Godine 1990. je otpuštena iz Jugoslovenske avio-kompanije zbog učešća u protestima protiv tadašnjeg režima, ali je izbjegla hapšenje. 

"Ja sam kao mačka, imala sam devet života. Ali ako nacionalističke snage u ovoj zemlji prevladaju, srce će mi prsnuti", rekla je za New York Times.


Tokom godina je nastavila da se bori protiv nacionalizma i ekstremnih političkih snaga u zemlji. Preminula je 2016. godine u 67. godini, ali je ostavila neizbrisiv trag u istoriji.

Njena priča o preživljavanju i borbi postala je simbol nade i snage u prevazilaženju životnih prepreka, piše portal sd.rs.

Novo