Duraković: Čekamo reakciju Tužilaštva i OHR-a na zaključke NSRS

Tema sedmice
Duraković: Čekamo reakciju Tužilaštva i OHR-a na zaključke NSRS
Novi

Potpredsjednik entiteta RS Ćamil Duraković komentirao je u izjavi za Fenu zaključke koje je donijela Narodna skupština RS, navodeći da posebno zabrinjava jedan od zaključaka koji poziva Vladu da dopuni Krivični zakon kojim bi se sankcionisali oni koji ne provode odluke i zaključke Skupštine.

- To sada nas dovodi u jedan problem, dakle nama koji smo predstavnici drugih naroda u ovom entitetu i koji ne mislimo ovako kako misli vladajući režim, se zabranjuje govoriti - ocijenio je Duraković.

Navodi da u jednom dijelu čak i opozicija nije pala u zamku vladajuće koalicije u tom entitetu tako što su se djelimično očitovali o pojedinim zaključcima, a bili su protiv nekih drugih zaključaka. 

- Ali isto tako to govori o nesposobnosti opozicije da se u ovakvim momentima, kada je možda važnije da se bavimo ekonomskim pitanjima ovog entitet i sveukupnog stanja u Bosni i Hercegovini, otišlo u jednom drugom pravcu gdje nisu imali snage i hrabrosti da budu protiv ovakvih pokušaja da se zaštiti jedna osoba, a to je predsjednik entiteta Milorad Dodik. Ovo je pokušaj da se on lično zaštiti u postupku koji se protiv njega vodi pred Sudom BiH. Već danas je trebao biti tamo, ali je to odgođeno zbog njegovog zdravstvenog stanja. Pa možda u jednom dijelu ga i ismijavaju zaključkom Narodne skupštine gdje kažu da pozivaju njega i druge u postupku da ne idu dok se on zdravstveno ne oporavi - smatra Duraković. 

Ukazuje i na to da se u jednom zaključku spominje nešto što je opasno, što se pokušava plasirati ili ubaciti na političku scenu BiH, a to je neki kvazi-podijeljeni suverenitet.

- To ne postoji. Dakle, entitet nema nikakav suverenitet, niti ima teritorijalni integritet, niti bilo šta. On je administrativna jedinica koja nije subjekt međunarodnog prava. Ali evo ovdje se to promiče. Ovdje je pokušaj prikazivanja entiteta nekom kvazi državom sa suverenitetom, dok se razvlašćuje država BiH ili delegitimizira. To su stvari koje su se i ranije spominjale u političkom prometu, a ovaj put se to piše u zaključku koji će neko morati da provodi, ukoliko Vlada dopuni Krivični zakon - upozorava Duraković. 

Kaže da je žalosno da se ovo najviše zakonodavno tijelo u tom entitetu tako ponaša, parcijalno prihvatajući Dejtonski mirovni sporazum, dok se odbija njegova suština.

Duraković je stava da, s obzirom da je Tužilaštvo već tražilo dokument od rukovodstva Skupštine, postoje svi elementi kršenja Ustava BiH i dovoljno elemenata da se pokrene postupak protiv Nenada Stevandića prvenstveno, jer je on vođa parade u NSRS, i drugih koji su učestovali u donošenju ovakvih zaključaka.

- Ukoliko Tužilaštvo to ne uradi i ukoliko to ne uradi OHR, onda nemojte da se čudimo kada jednog dana u dogledno vrijeme ista ova Skupština, koja nas je na više načina testirala u prošlosti a ništa se nije desilo, da donese tu konačnu odluku o secesiji. Onda ćemo doći u poziciju koja će biti bespovratna i onda ide eskalacija i ono što niko ne želi. Tako da mislim da Tužilaštvo mora uraditi svoj posao ili eventualno OHR. Nekoliko poslanika iz Pokreta za državu i Bošnjaka onih koji su dio ovog poslaničkog kluba nismo mogli niti spriječiti ovu sjednicu niti spriječiti donošenje ovih zaključaka. Jedino na šta se možemo osloniti jeste državno tužilaštvo i OHR koji ima mandat i obavezu da štiti Dejtonski mirovni sporazum koji je po svim aspektima davno narušen - poručio je Duraković. 

Novo