Optuženi za trostruko ubistvo u Sanskom Mostu mogao bi izaći na slobodu
Vrhovni sud Federacije BiH donio je odluku koja je izazvala strah i negodovanje među porodicama žrtava trostrukog ubistva u Sanskom Mostu. Rješenje suda nalaže vraćanje predmeta na ponovno odlučivanje, čime je prema mišljenju porodice otvorena mogućnost da osumnjičeni Mehemed Vukalić, kojem se na teret stavljaju tri krivična djela ubistva i nedozvoljeno držanje oružja, bude pušten na slobodu.
Advokatica oštećenih porodica Edisa Mahić Alagić objasnila je za N1 kako je došlo do ove situacije i koliko je realno da trostruki ubica bude na slobodi.
Podsjetimo, Mehemed Vukalić, pomoćni radnik u Gimnaziji Sanski Most, usmrtio je 21. augusta 2024. godine direktora škole Nijaza Halilovića, profesoricu engleskog jezika Gordanu Midžan i sekretaricu Nisvetu Kljunić. Nakon toga, pucao je sebi u grudi pokušavajući na taj način izvršiti samoubistvo, ali je preživio.
Vrhovni sud FBiH prihvatio prigovor odbrane Vukalića
Kantonalni sud u Bihaću je 29. novembra donio rješenje kojim se Vukaliću produžuje pritvor u trajanju od dvije godine s provjerom opravdanosti svaka dva mjeseca. Ovo rješenje je uslijedilo nakon što je Kantonalni sud u Bihaću potvrdio optužnicu Tužilaštva USK.
“Na ovo rješenje odbrana je izjavila žalbu Vrhovnom sudu FBiH navodeći razne razloge zbog kojih smatraju da je rješenje suda nezakonito pa su naveli činjenicu da svi raniji dokazi i razlozi na kojima se zasnivala odluka suda o pritvoru ranije su izgubili na značaju. Ne vide dokaz ili činjenicu da bi puštanje na slobodu rezultiralo narušavanjem reda i mira i dovelo do uznemirenja javnosti. Vrhovni sud je smatrao da su navodi odbrane u cjelosti osnovani, da prvostepeni sud nije u dovoljnoj mjeri obrazložio prigovore odbrane i da su s vremenom izgubili na značaju razlozi za pritvor, da su ranija medijska izvještavanja koja su bila u vremenu činjenja krivičnog djela izgubila na značaju te da se sve činjenice mogu cijeniti samo u trenutku produženja pritvora”, navela je Mahić Alagić u Novom danu.
Ističe kako je strah porodica oštećenih opravdan te odgovorila na pitanje da li postojo mogućnost da optuženi za strostruko ubistvo u Sanskom Mostu bude pušten na slobodu: “Optuženi se izjasnio da nije kriv i postupak će ići redovnim tokom i teško očekivati da bi ovakva obrazloženja Kantonalnog suda u Bihaću zadovoljila pravne standarde viših sudova, tako da je moguće.”
Usmrtio ih “bez posebnih razloga”
Istakla je kako lično smatra da postoji opasnost od ponavljanja istog ili sličnog krivičnog djela jer je i sam Mehemed Vukalić izjavio u fazi istrage kako je “bez posebnih razloga” usmrtio direktora, profesoricu i sekretrarku.
“Tužilaštvo je provelo kombinovano vještačenje neuropsihijatrijske i psihološke struke gdje su stručna lica jasno odredila profil ličnosti i optuženog i te dvije stvari kada se dovedu u međusobnu povezanost svakako da smatram da bi bilo opravdanog straha u slučaju da se ovakva osoba pusti da se brani sa slobode da bi mogao počiniti isto ili slično krivično djelo”, navela je advokatica porodice oštećenih.
Porodice u strahu i obeshrabljene
Ističe kako će sudski postupak, s obzirom da se optuženi izjavio da nije kriv, a da Tužilaštvo imali vleiki broj dokaza i iskaza svjedoka, trajati dugo i da će biti jako težak proces. Smatra kako se ovom slučaju više ne pridaje dovoljno pažnje, a da je ova odluka Vrhovnog suda pokazala koliko je interes javnosti bitan. Najteže je porodicama žrtava, ali i mještanima.
“Porodice žrtava nakon donošenja ovakve odluke su bile obeshrabljene, ali mi i dalje vjerujemo u ovu državu i pravosudne institucije tako da ću ja u skladu sa svim procesnim ovlaštenjima koja mi zakon pruža, uraditi ono što je u mojoj moći kako bi došli do pravične i zakonite sudske odluke. Uloga punomoćnika porodica u ovakvim slučajevima je limitirana i ne mogu da utičen ni na rad tužilaštva niti suda, ali ovakve situacije govore da je potrebna izmjena Zakona o krivičnom postupku u odnosu na pritvorske razloge tako i u odnosnu na ulogu samih oštećenih u krivičnom postupku jer i sama svrha vođenja krivičnog postupka je zaštita i satisfakcija porodica žrtava i oštećenih”, zaključila je Mahić Alagić.