Američki diplomati prvi put od 2011. otputovali u Siriju
Američki diplomati stigli su u Siriju kako bi razgovarali izravno s novim islamističkim vladarima, u nadi da će potaknuti umjeren i uključiv put države i pronaći tragove o nestalim Amerikancima, priopćio je State Department.
Prva je to službena američka diplomatska misija u Damask od prvih dana brutalnog građanskog rata koji je izbio 2011. i koji je ovog mjeseca kulminirao iznenadnom munjevitom ofenzivom, čime je svrgnut dugogodišnji vladar Bašar al-Asad, piše Hina.
Diplomati će se sastati s predstavnicima pobjedničke skupine Hajat Tahrir al-Šam (HTS), kao i aktivistima, civilnim društvom i pripadnicima manjinskih skupina, priopćio je State Department. Washington inače skupinu HTS službeno smatra terorističkom skupinom.
"Razgovarat će o viziji budućnosti zemlje"
Američki dužnosnici razgovarat će sa Sirijcima o "njihovoj viziji budućnosti svoje zemlje i kako ih Sjedinjene Države u tome mogu poduprijeti", rekao je glasnogovornik State Departmenta.
Izaslanstvo uključuje Barbaru Leaf, glavnu dužnosnicu State Departmenta za Bliski istok, i Daniela Rubinsteina, veterana američkog diplomata u arapskom svijetu, sada zaduženog za angažman u Siriji, rekao je glasnogovornik.
Prisustvovat će i Roger Carstens, zadužen za taoce, koji traži tragove o nestalim Amerikancima, uključujući Austina Ticea, novinara otetog u kolovozu 2012.
Put se događa tjedan dana nakon što je državni tajnik Antony Blinken, dok je obilazio zemlje u sirijskom susjedstvu, izjavio da su Sjedinjene Države obavile izravan kontakt s HTS-om.
Trump: Asadov pad je tursko neprijateljsko preuzimanje vlasti
Na razgovorima u jordanskom ljetovalištu Akaba, zapadne i arapske sile, kao i Turska, zajedno su pozvale u subotu na "uključivu, nesektašku i reprezentativnu vladu" koja poštuje prava svih različitih zajednica u Siriji.
HTS ima korijene u Al-Kaidi, zbog čega su Sjedinjene Države držale distancu tijekom građanskog rata, čak i dok je Washington istovremeno nastojao izolirati sekularnijeg Asada, čija je obiteljska diktatura nemilosrdno gušila neslaganje tijekom pola stoljeća.
Od pada Asada, čelnik HTS-a Abu Mohamed al-Džolani zauzeo je pomirljiv ton, pozivajući na sirijsko jedinstvo, zaštitu manjina i raspuštanje pobunjeničkih frakcija.
Vjerojatno neće biti odluke o uklanjanju HTS-ove oznake terorističke organizacije u mjesecu do povratka izabranog predsjednika Donalda Trumpa, koji je jasno dao do znanja da ne želi veliku upletenost SAD-a u Siriju.
Trump je Asadov pad opisao kao tursko "neprijateljsko preuzimanje vlasti", budući da Turska podržava HTS i oštro se protivi savezu Washingtona sa sirijskim kurdskim borcima, koji su surađivali u glavnom cilju Washingtona da obuzda ultra-nasilnu skupinu Islamske države.
SAD zatvorio veleposlanstvo u Damasku 2012. godine
Svjetske su sile od Asadova pada reagirale brzo kako bi oživjele diplomaciju u Siriji, čiji je rat pokrenuo egzodus migranata koji je uzdrmao zapadnu politiku.
Džolani se u ponedjeljak sastao s UN-ovim izaslanikom za Siriju Geirom Pedersonom, a dan kasnije s njemačkim izaslanstvom.
Francuski diplomati vratili su se u svoje veleposlanstvo u Damasku, podigavši trobojnicu prvi put od 2012. godine.
Sjedinjene Države zatvorile su svoje veleposlanstvo u Damasku u veljači 2012. i još nisu poduzele korake da ga ponovno otvore, dok Češka predstavlja interese SAD-a u zemlji.