Kako se riješiti bubašvaba u kući? 4 načina koja provjereno djeluju
Ako s dolaskom hladnijeg vremena primijetite bubašvabe u stambenom prostoru, poput kuhinjskih ormarića, tavana ili kupatila, važno je što prije riješiti ovaj neugodan problem. Bubašvabe su prenosioci brojnih zaraznih bolesti i mogu brzo učiniti prostor nehigijenskim i neprijatnim za život.
Poznato je da se ove štetočine teško riješiti jer se vrlo brzo razmnožavaju, a najčešće se mogu vidjeti noću kada se iznenada upale svjetla, što može podsjećati na scene iz horor filmova. Istraživali smo kako se osloboditi bubašvaba i koja su najbolja sredstva za borbu protiv ovih insekata.
Šta su bubašvabe?
Bubašvabe su insekti koji obično napadaju stambene prostore. Imaju spljoštena tijela ovalnog oblika, dugačke antene i izdužene noge s bodljama.
Bubašvabe imaju tri faze u životnom ciklusu. Počinju kao jaje, a nakon izleganja postaju nimfe. Nimfe su ravne i ovalne, ali manje od odraslih i nemaju krila. Odrasle jedinke su ravne i ovalne, ali su veće i imaju potpuno razvijena krila, iako neke vrste uopće ne lete. Također polažu klastere jaja, od kojih svako može sadržavati između 10 i 50 jaja.
Zbog toga se zaraza brzo širi i bubašvabe za kratko vrijeme mogu postati ozbiljan problem. Stručnjaci procjenjuju da plodna odrasla jedinka može proizvesti do 30.000 bubašvaba godišnje.
Gdje se obično nalaze bubašvabe?
Neka su mjesta tipična okupljališta bubašvaba. Tamni prostori poput fioka, ormarića i prostora ispod uređaja su uobičajena mjesta gdje se ovi insekti mogu naći, kao i gomile kartona i vlažna okruženja poput podruma i plakara.
Međutim, bubašvabe nisu samo kućni insekti. Često žive oko kuće ili mogu ući u stambeni prostor putem kutija za transport tijekom selidbe. Ipak, za preživljavanje im je potrebna hrana i voda, pa se najčešće nalaze u kuhinjama i kupatilima.
Koji su znakovi zaraze bubašvabama?
Problemi s bubašvabama mogu biti značajni. Znakovi zaraze u vašem domu uključuju pronalaženje izmeta ili jaja u ormarićima i fiokama, neugodne mirise, mrlje (trag tekućeg izmeta koji ostaje iza njih) te oštećenje kožnih ili kartonskih predmeta u kući.
Međutim, najočigledniji znak najezde bubašvaba može se vidjeti noću, kada se prekidač za svjetlo iznenada pritisne, uzrokujući da bubašvabe pobjegnu u pukotine i tamna mjesta.
Kakvu štetu mogu nanijeti bubašvabe kući?
Šteta koju bubašvabe mogu napraviti kući je relativno mala. Mogu oštetiti karton i kožnu galanteriju ili ostaviti mrlje od izmeta. Međutim, postoji i druga opasnost povezana s najezdom bubašvaba.
Male bodlje na nogama bubašvaba idealne su za sakupljanje bolesti i klica. Poznato je da ovi insekti prenose salmonelu, koleru, dizenteriju, gastroenteritis, listeriju, pa čak i tifusnu groznicu. Također, mogu prenijeti bakterije E. coli, stafilokok aureus i streptokok, a njihov izmet može izazvati alergijske reakcije i napade astme.
Najbolja sredstva protiv bubašvaba
Postoji nekoliko načina kako se riješiti bubašvaba, a mnogi su prikladni za obavljanje ove neugodne aktivnosti kod kuće.
Evo nekoliko najboljih sredstava koja možete koristiti u borbi protiv bubašvaba:
Soda bikarbona: Soda bikarbona je jedan od najučinkovitijih načina za ubijanje bubašvaba. Ako bubašvaba proguta sodu bikarbonu, plinovi će se početi nakupljati u njezinom tijelu i uzrokovati njenu smrt. Da bi bubašvabe bile potaknute da jedu sodu bikarbonu, pomiješajte jednake dijelove sode s običnim šećerom, stavite mješavinu na tanjur i postavite zamku na mjesto gdje se bubašvabe obično nalaze. Također, možete koristiti luk posut sodom bikarbonom, no budite oprezni ako imate kućne ljubimce jer je luk otrovan za pse.
Borna kiselina: Borna kiselina može brzo zaustaviti najezdu bubašvaba. Izuzetno je toksična i može ubiti nekoliko generacija ovih insekata. Pomiješajte jednake dijelove borne kiseline, šećera i vode, oblikujte smjesu u kuglice ili valjke i postavite ih na mjesta gdje ćete naći bubašvabe. Bubašvabe će pojesti smjesu, vratiti se u sklonište i umrijeti, a drugi će pronaći izmet i tijela otrovanih bubašvaba, pojesti ih i također umrijeti.
Sprejevi od citrusa ili peperminta: Jedan od načina za odbijanje bubašvaba je upotreba spreja od citrusa ili peperminta. Iako mnogi ljudi uživaju u tim mirisima, bubašvabe ih ne podnose i vjerojatno će pobjeći od njih. Pomiješajte nekoliko kapi esencijalnog ulja s vodom u bočici s raspršivačem i nanesite na mjesta gdje se očekuje prisutnost bubašvaba.
Dijatomejska zemlja: Dijatomejska zemlja je prirodni insekticid koji sadrži fosilizirana tijela morskih organizama. Oštre rubove tih tijela bubašvabe će posjeći dok puze po površini, što će uzrokovati njihovu dehidraciju i smrt. Dijatomejska zemlja je potpuno sigurna za kućne ljubimce i ljude.
Nanesite tanak sloj na površine po kojima će bubašvabe najvjerojatnije puzati, poput plakata, prostora ispod kuhinjskih uređaja i podova u podrumima.
Kako spriječiti bubašvabe?
Jednom kada dođe do zaraze bubašvabama, može biti izuzetno teško riješiti se tih insekata. Zato je najbolje voditi se izrekom „bolje spriječiti nego liječiti“. Ovo su neki korisni savjeti za sprječavanje pojave bubašvaba u stambenom prostoru:
-Održavanje stambenog prostora čistim: Redovito čišćenje, brisanje prosutih proizvoda i iznošenje smeća može značajno smanjiti šanse za pojavu bubašvaba. Ograničite konzumaciju hrane na kuhinju ili trpezariju, a ne na kauču ili u spavaćoj sobi.
-Popravka curenja i vlažnih područja: Bubašvabe trebaju vlagu za preživljavanje, stoga popravite sve curenje cijevi, krovne otvore i druge izvore vlage. Razmislite o kupnji odvlaživača za podrum kako biste smanjili vlagu.
-Zatvaranje pukotina: Zatvorite sve praznine i pukotine oko vrata, prozora i temelja kuće. Čak i male pukotine mogu omogućiti bubašvabama i drugim štetočinama ulazak u vaš prostor.
-Okruženje oko kuće: Održavajte žbunje, biljke i gomile drva na određenoj udaljenosti od kuće kako biste spriječili da bubašvabe prežive vani tijekom toplih mjeseci i uđu u kuću kad se ohladi.