"Cijeli kontinent ima krvavu prošlost, a BiH je embargo koštao desetina hiljada života"

Bosna i Hercegovina
"Cijeli kontinent ima krvavu prošlost, a BiH je embargo koštao desetina hiljada života"
Nakon duže vremena Haris Silajdžić, bivši član Predsjedništva BiH, pojavio se u javnosti. Bio je gost predavač na Burch univerzitetu u Sarajevu. Kroz retrospektivnu analizu, ali i perspektivu budućnosti, dao je odgovore zbog čega tranzicija BiH teče sporo.

Nakon duže vremena Haris Silajdžić, bivši član Predsjedništva BiH, pojavio se u javnosti. Bio je gost predavač na Burch univerzitetu u Sarajevu. Kroz retrospektivnu analizu, ali i perspektivu budućnosti, dao je odgovore zbog čega tranzicija BiH teče sporo.

Na samom početku prisutni su se podsjetili na govor Silajdžića u Ujedinjenim nacijama 1992. godine.

"Način na koji su ostale zemlje u tom periodu vidjele BiH bio je pogrešan", kazao je Silajdžić, dodavši da "postojeći mitovi o BiH, koji nisu bili ni blizu istine, posebno su doprinijeli tome."

"Percepcija BiH je bila i još uvijek je da BiH pripada Balkanu, a balkanske zemlje su općenito su ono što jesu. Mrze jedna drugu zauvijek. Još jedan mit. Inače, kako to da smo stotinama godina živjeli u miru, a to je istina, dok smo u drugom dijelu Evrope imali beskonačne ratove. Stoga, BiH i Balkan nisu izuzetak na ovom kontinentu. Ovaj cijelu kontinent ima krvavu prošlost."

Smatra da to svi dijelimo, te da nas stoga niko ne treba učiti civiliziranom ponašanju i sličnom.

"Sve što sam želio je da razumiju naše probleme, da razumiju da imamo interese, da imamo svoje granice. Minumum koji možemo prihvatiti, ali da postoje i stvari koje ne može prihvatiti, u smislu da sačuvamo vlastite interese. S nekim ljudima to nije išlo dobro i postojali su i ozbiljni problemi između nas."

Uprkos tome što je zatražena međunarodna pomoć, podsjeća to se nije desilo. Ostaje pitanje zašto je u to vrijeme međunarodna zajednica insistirala na embargu?

"Tražio sam od međunarodne zajednice da obrišu ono loše što se desilo BiH, tako što će povući embargo septembra 1991., a upravo taj embargo je koštao desetine hiljada života u BiH. Rekao sam im tada ne trebamo nijednu zapadnu zemlju, posebno SAD da nam pomogne, ne trebamo vaše ljude da se bore za nas, samo da se riješi pitanje embarga koje je bilo očita nepravda i odbranit ćemo se sami."

U tom periodu, podsjetio je Silajdžić, BiH je imala značajnu pomoć i simpatije američkih medija.

Podsjetio je na monstruozna ubistva civila u proteklom ratu, i podcrtao kako je jedini i isključivi cilj bilo domoći se teritorija.

"BiH je danas model za Evropsku uniju, danas može vidjeti, kao što je i tada vidjela i znala da smo autentični model pluralizma! Imala si cijeli model pred očima, zašto ga nisi došla spasiti. Pitam to sad Evropu. Mi smo I danas očuvali sve to, religiju, kulturu, jezike."

Moralo se tada učiniti više, Evropa je morala učiniti više, jasno je poručio Silajdžić. Ni danas nam nije kako kaže, ništa bitnije od istine o nama. O BiH.

Smatra da je rješenje sadašnjih problema u reformama, ali je ujedno i svjestan da još uvijek nije jasno kako ići u reforme a u isto vrijeme udovoljiti svakoj političkoj stranci.

"Ono što danas imamo je krizni menadžment, nisu to riješenja. Kao termin zemlja u razvoju, jednom kad dobijete taj epitet, stalno vam ga prišivaju", zaključio je Silajdžić, uz konstataciju da je izlaz u rješavanju pitanja državne imovine jer ona ujedno znači cjelovitost zemlje.

Novo